Google, Apple’a 9 Milyar Dolar Ödemiş!

Google, Apple’a 9 Milyar Dolar Ödemiş!

Arama motorları için popüler bir web tarayıcısında varsayılan sağlayıcı olmaktan daha kazançlı bir şey yoktur. Geçmişte birçok şirket bunun için astronomik rakamları gözden çıkarmak durumda kaldı. Örneğin; Firefox’un varsayılan arama motoru olmak için Mozilla’ya 300 milyon dolardan fazla para ödeyen Yahoo gibi. Fakat Google ve Apple arasındaki yeni anlaşma bu rakamı gölgede bırakacak türden. 

Çokuluslu bir ABD’li yatırım bankası olan Goldman Sachs, Google’ın iPhone’da varsayılan arama motoru olarak varlığını devam ettirmesi için Apple’a tam 9 milyar dolar ödeme yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl CNBC ’nin açıkladığı sözleşme detaylarına göre Google, 2014 yılında Apple cihazlarında varsayılan arama motoru olmak için şirkete toplam 1 milyar dolar ödeme yapmıştı. Bu rakam 2017’de ise 3 milyar dolar civarındaydı. 

Goldman Sachs, internet devi ile Apple arasında yapılan yeni anlaşma maliyetinin 9 milyar doları bulduğunu, dahası bu rakamın gelecek yıl 12 milyar dolara çıkacağını iddia ediyor. Her yıl artan iOS kullanıcılarını da düşündüğümüzde bu öngörünün gerçekleşmesi oldukça mümkün gözüküyor.

Bir Goldman Sachs temsilcisi söz konusu anlaşma bedelinin Apple platformunda bulunan kullanıcı ve arama sayısına bağlı olarak ücretlendirildiğini belirtti.

Bu bilgi her ne kadar iki şirket tarafından doğrulanmamış olsa da, iOS cihazlar Google arama gelirinin yüzde 50’sini oluşturuyor. Dolayısıyla şirketin Apple’ın mobil işletim sistemi iOS platformunda varsayılan arama motoru olmak için kasasından hatırı sayılır bir paranın çıktığı kesin olarak söyleyebiliriz.