Google Apple'dan Gelir Mi Çalıyor?

Google Apple'dan Gelir Mi Çalıyor?

Google, uygulama marketlerden elde edilen gelirlere bakıldığında düşük bir rakama sahip, ancak büyüme hızına bakılırsa veriler pastadan kendi payına düşeni arttıracağına işaret ediyor. Macquarie Research'ün raporuna göre iki teknoloji devinin de uygulama marketleri büyüse de, Google istatistiklerde daha hızlı bir büyüme kaydediyor.

2014'ün en değerli şirketi ünvanını rakibi Apple'dan söküp alan Google, pazar hakimiyeti konusunda da tehdit oluşturan bir konuma doğru ilerliyor. İndirilen uygulamaların istatistiklerini tutan araştırma şirketi Distimo'ya göre, Google geçen seneye oranla yüzde 166 büyüme yakalayarak pazar payını yüzde 38'e çıkarmış ve 530 milyon dolar gelir sağlamış. Büyüme oranı yüzde 53'te kalan Apple, buna rağmen hala yüde 62 gibi ezici bir pazar payına sahip ve geliri 870 milyon dolar. İndirilen uygulama sayısında Apple'ı geçen Google, pazarda hakim olan “Android fakirler, iOS zenginler için” algısını işletim sistemini taşıyan şık ve kaliteli telefonlar sayesinde yıkmayı başarsa da, hala iPhone kullanıcısı uygulamaya daha çok para harcıyor.

Pazarda Google'ın bu büyümesi, uzmanlar tarafından Apple'ı üzecek bir hamle olsa da şimdilik pazarda hala her ikisini de fazlasıyla tatmin edecek bir potansiyel olduğu şeklinde yorumlanıyor. Bakalım 2014 sonu rakamlarının ardından bu yorumlar nasıl evrilecek?

Samsung'u Patent Başvuruları Ele Veriyor

LG G3 Teknik Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Google Şoförsüz Aracını Tanıttı

YORUMLAR