Google , Apple'ı Bir Kez Daha Birincilikten Alaşağı Etti

Google , Apple'ı Bir Kez Daha Birincilikten Alaşağı Etti

 

2017 yılı BrandZ teknolojik kurumsal şirketler sıralamasında Google, en büyük rakibi Apple'ı bir kez daha alt etmeyi başardı. Google, BrandZ sıralamasında bu yıl da birinci sıraya yerleşmeyi başardı.

BrandZ sıralamasının ikinci yılında da Google, araştırma şirketi Kantar Millward Brown tarafından düzenlenen bu sıralamanın en üstünde yer almayı yine başardı. BrandZ yarışması sonuçlarına göre, Apple, 2010-2014 yılları arasında 1 numaralı olmuştu ancak, dev şirket 2015 yılına gelindiğinde, bu kategoride ikinci olarak ipi göğüslemişti. O yıldan beridir yüzü gülmedi.

İşin daha ciddi bir boyutu da var. Bu çalışma, Apple'ın marka değerinin geçen yıl yüzde 3 artarak 234,7 milyar dolara çıktığını, Google'ın ise yüzde 7 büyüdüğünü dolayısıyla değerinin 245,6 milyar dolara çıktığını da işaret ediyor. Yani Google durmaksızın yükseliyor ve diğer teknoloji şirketlerini de ezip geçiyor.

Yine BrandZ raporuna göre Microsoft, son üç yıldır bulunduğu noktada yani üçüncülükte sabit kalmış. Yine de Surface cihazlarla biraz canlanan Microsoft, Surface Studio girişimleriyle yüzde 18'lik bir marka değer sıçraması yapmayı başarmış. Ancak, bu üçüncü olmasını yine de engelleyememiş gibi görünüyor.

Eğer ilginizi çekecekse BrandZ sıralamasında YouTube, Snapchat ve Netflix'in ilk defa bu yıl ilk 100 sıralamasında yer almışlar, bunu da buraya not olarak düşelim.

En İtibarlı Teknoloji Şirketleri Belli Oldu

Türkiye ve Dünya'da Çalışmak İçin Can Attığımız Teknoloji Şirketleri

Apple Dünyanın En İyi Dördüncü Teknoloji Şirketi Seçildi

YORUMLAR