Google Apps Artık Yeni Kullanıcılara Ücretsiz Değil

Google Apps Artık Yeni Kullanıcılara Ücretsiz Değil

Google Apps’in ücretsiz versiyonu, bir yıl önce geri derecelendirildikten sonra kapatıldı.

Google, kurumsal gelirini maksimuma çıkarmak için uğraşıyor ve bunu yapmak için küçük işletmeleri ve gözden uzakta olan ücretsiz aşamadaki en büyük kullanıcıları hedefliyor.

Google, dünkü blog yazısında belirttiği üzere, ücretsiz versiyonu kullanan şirketler, destek ve diğer iş odaklı özellikleri göreceklerini zannederek hızlıca büyüyorlar. Bir şeyler de müşterilere ödemek üzere ayrılmış. Görüldüğü üzere, Google’ın bu işletmelerden ödeme talep etmesi, onların yararına olur.

Google blog yazısında şunları yazdı: “ Premium işletme sürümünü çıkardığımız zaman onun ücretsiz, temel versiyon halinde olmasını sağladık. Hem işletmeler hem de bireyler bu sürümü kullanmaya başladı. Fakat zamanla deneyimle gördük ki, bu kullanım iki taraf için de doğru değil. İşletmeler temel sürümü hemen büyüttü ve 7/24 müşteri desteği ile daha kapsamlı gelen kutuları talep etti. Benzer olarak müşteriler onları işe hazır hale getirirken, sık sık yeni özellikler için beklemek zorunda kaldı.”

Bu yazıda yer alan açıklamalar yeterli değil fakat Google’dan gelenlerin tümü bu. Mevcut kullanıcılar bu değişimden etkilenmeyecek. Bu sadece yeni katılacak kullanıcılar için geçerli.

Dolayısıyla eğer zaten kullanmakta olduğunuz Google Apps’in ücretsiz sürümü varsa, Google sizden bir ödeme talep etmeyecek, en azından şimdilik.

Başlangıçta herkes 50 kullanıcından fazlasına sahip olmadığı sürece ücretsiz bir Google Apps hesabı alabilir. Bu kullanıcılar, böyle bir hesap aldıkları takdirde telefon desteği ya da genişletilmiş depolama alanı alamayacak. Geçen yıl bu limit 10 kullanıcı olarak belirlenmişti. Şimdi ise fazla ücretsiz kullanım seçeneği mevcut değil ve müşteriler her kullanıcı için yılda $50 ödemek zorunda.

YORUMLAR