Google Ar-Ge Mühendislerini Rusya'dan Çekme Kararı Aldı

Google Ar-Ge Mühendislerini Rusya'dan Çekme Kararı Aldı

Teknoloji şirketleri Rusya’dan kaçmaya devam ediyor. Microsoft ve Adobe’nin ardından, yeni Rus yasalarına tepki gösterip geri çekilme kararı alan teknoloji devleri arasına Google’da katıldı.

Daha önce Moskova merkezli Skype geliştirme ekibini Prag’a taşıyan Microsoft’u, her şeyi bulut sisteminin gücüyle halledebileceğini söyleyen Adobe takip etmişti. Google’da bekleneni yaptı ve Ar-Ge mühendislerini geri çekme kararı aldı.

Aynı hamleleri Facebook ve Twitter’ın da yapmaları beklenirken, Rusya’nın yeni internet yasası eleştiri yağmuruna tutuldu. Zira mevzubahis yasada, ‘kullanıcı verilerinin güvenliği için yerel sunucularda saklanması gerektiği’ ibaresi yer alıyor.

Büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcı verilerini saklamak için kendi büyük altyapılarını kullandıklarını biliyoruz. Bu yasa sonucunda kullanıcı verilerini Rusya’nın yerel sunucularına taşıdıkları taktirde milyonlarca dolar ödemek zorunda kalacaklardı. Geçtiğimiz aylarda bir televizyon programında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ' İnternet bir CIA projesidir. Google ve Microsoft gibi şirketler Rus halkının verilerini topluyor.' şeklindeki açıklamaları büyük tepki toplamış ve yeni internet yasasının habercisi olmuştu.

Hal böyle olunca ayrılık kervanına katılacak şirketlerin ardı arkası kesilmeyecek gibi görünüyor. İlerleyen dönemde neler olacak hep birlikte göreceğiz.

Apple, Beden ve El Hareketlerini 3 Boyutlu Algılayabilen Yeni Bir Patent Aldı

Skype Gerçek Zamanlı Tercüman Özelliğini Tanıttı

YORUMLAR