Google Arama Algoritmasında Büyük Güncelleme Gerçekleştirdi

Google, 2010 yılından bu yana kullandığı ve Caffeine adı verilen arama algoritmasında büyük değişiklikler meydana getirerek değiştirdi ve adını ''Hummingbird'' olarak belirledi.

Google Arama Algoritmasında Büyük Güncelleme Gerçekleştirdi

Google, dün yaptığı açıklama ile birlikte, Google üzerinden yapılan aramalar için yeni ve yararlı güncellemeler getirildiğini belirtti.

Arama algoritmasında büyük değişiklikler gerçekleştiren Google, bu yeni arama sistemine ''Hummingbird'' adını verdi. Yeni arama algoritması yapılan tüm aramaların yüzde 90'ını etkiliyor ve yaklaşık bir aydır kullanılmakta. Geçtiğimiz ay sessizce yeni arama algoritmasını getiren Google, bu haberi dünya ile perşembe günü paylaştı.

Yeni algoritma Google üzerinde arama yapacak olan internet kullanıcılarına daha gelişmiş arama sorguları sağlıyor. Basit anahtar kelimeler ile arama yapmak yerine, arama motoruna merak ettiğiniz sorular hakkında size seçenekler sunmayı planlayan Google, uzun süredir arama algoritmasında değişiklikte bulunmamıştı. En son 2010 yılında ''Caffeine'' adlı algoritmaya geçen Google, o günden bu yana arama algoritması üzerinde en büyük değişikliğini gerçekleştirdi.

Google yeni arama algoritmasının yanısıra, bilgisayar veya tabletiniz üzerinden yaptığınız sesli aramalarda, karşınıza daha fazla gelişmiş sesli sorgulama listeleri çıkaracak. Sesli aramalarda, aratmış olduğunuz kelimeye göre bilgisayarınız veya tabletiniz size geri cevap verir. Bu özellik ile Google'dan iki eşyayı karşılaştırmasını isteyebilir, istediğiniz sanatçının şarkı listesini görüntülemesini isteyebilir veya herhangi birşey hakkındaki istatisleri görüntülemesini isteyebilirsiniz.

Google arama algoritmasındaki değişiklikle beraber, Google Search'ün iOS uygulamasınında güncellemesinin yapıldığını ve kısa süre içerisinde çıkarılacağını duyurdu. Yapılan güncelleme sayesinde Google Search'ü iOS cihazları ile birlikte kullanan kullanıcılar, takvim veya etkinlik kartlarını uygulamanın ana ekranından daha rahat görebilecekler. Aynı zamanda hatrlatma özelliği Android ve iOS arasında uyumlu çalışır duruma getirildi.

Google durmaksızın değişlikler yaparak, yeni özellikler çıkarmaya devam ediyor. Google hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Google Chrome'mu, Internet Explorer'mı, Mozilla Firefox'mu?

YORUMLAR