Google, Arama Motorunda Büyük Fiyasko Yaptı, Paçayı Zor Kurtardı

Google, Arama Motorunda Büyük Fiyasko Yaptı, Paçayı Zor Kurtardı

Geçen hafta Google arama motorunda "top 10 criminals" şeklinde İngilizce olarak arama yapanlar, dünyanın en azılı 10 suçlusu listesinde sürpriz isimlerle karşılaştılar.

Google arama motoru algoritmaları bazen kafasına göre takılabiliyor. Bunu da geçen hafta pek çok kullanıcı tecrübe etmiş oldu. Google arama motorunda dünyanın en çok aranan suçlularını “top 10 criminals” şeklinde resimler kısmında arayan kullanıcılar, ABD eski başkanı George W.Bush ve Hindistan Parti Liderlerinden Narenda Modi’nin resimleriyle karşılaştılar.

Bu durum Google tarafından bir süre sonra gelen şikayetler artınca fark edildi. Google durumu hemen düzeltmeye çalıştı ancak bu da bir zaman aldı. Google daha sonra BBC ve AFP gibi önemli dünya haber ajansları kanalıyla bir özür yayınlamak zorunda kaldı.

Google üzerinde arama yapmak aslında her zaman bizi kesin ve doğru sonuçlara götürmeyebiliyor. Bunun için yapılan aramaların birkaç kere kontrol edilmesi ve bilgilerin sağlamasının yapılması gerekiyor. Özellikle Google arama motorunun “resimlerde ara” sekmesine yüzde yüz güvenmek çok da doğru değil.

Google arama ve harita motoru son birkaç haftadır bu şekilde birden fazla fiyaskoya maruz kaldı. Google Maps’da Pakistan üzerinde Apple logosuna tuvaletini yapan Android logosu da Google’ı zorda bırakmış ve Apple’dan özür dilemesine neden olmuştu.

Google'ın Eski Ortağı, AB Komisyonu'nun Açtığı Tekelcilik Davasını Destekledi

Apple, Facebook ve Google'ı Hem Saldırgan Hem de Ahlaksız İlan Etti

Google Maps ve YouTube Çevrimdışı Hizmet Vermeye Başlıyor

YORUMLAR