Google Arama, Yapay Zeka Destekli İş İlanları Göstermeye Başlıyor

Google Arama, Yapay Zeka Destekli İş İlanları Göstermeye Başlıyor

 

İş arayanlar için büyük müjde. İş ararken kariyer sitelerine mahkum olmaktan kurtulacağız. Google'ın yeni tanıttığı özelliği, Google ana sayfasından da iş ilanları görüntüleyebilmemize artık olanak sağlıyor.

Daha önce Tamindir.com sayfalarında yer verdiğimiz Google for Jobs haberimizi hatırlarsınız. Google tanıttığı bu yeni bir teknolojiyi arama motoru bünyesinde değerlendirmeye başlıyor. Sistem farklı sitelerdeki ilanları analiz ederek birbirinin aynı olanları listesinden eleyecek ve kullanıcılarına göstermeyecek. Kullanıcılar bu yapay zeka algoritması sayesinde, arama sonuçlarında aynı ilanları görmeyecekler. Bu durum, iş arayanlara oldukça vakit kazandıracak.

Google for Jobs altyapısında bulunan "Jobs Near Me" ya da Türkçe meali ile "Bana Yakın İşler" sayfalarında yer alan iş fırsatları, hem işin size olan uzaklığını hem de işe gidiş geliş sürelerini detaylandırabiliyor. Bu hizmet henüz tamamen İngilizce, doğal olarak İngilizce arama kalıplarına tepki verebiliyor. Küresel ya da yerel aramalar yapıp iş sahibi olmayı şimdilik düşünmemek gerekiyor.

Google'ın bu yeni iş arama platformu, kısa ve öz bir araştırma sonrasında iş arayan adaylara en yakın ve sağlıklı iş fırsatlarını sunabilecek. Dolayısıyla, iş aramak için "Google Aramayı" ne zaman kullandığınızı saptayan "machine learning" altyapısıyla, sizin için en doğru olan işleri bulmaya çalışacak.

Alphabet'in CEO'su Sundar Pichai Google I/O 2017 etkinliğinde söz konusu altyapıyla ilgili detaylı bilgiler vermişti, Google, bu iş arama platformunun LinkedIn, Career Builder ve Facebook gibi platformlarla da bütünleşeceğini söz konusu konferansta belirtmişti. Bu platformların küresel olması sebebiyle, çok yakında herkesin bu arama alt yapısını kullanabileceğini düşünmek hiç yanlış değil.

İş Arayanlara Yeni Ekmek Kapısı Umudu: Google For Jobs

Google'a Alternatif Olabilecek 7 Arama Motoru

YORUMLAR