Google Aramalarında Artık Tweetleri de Göreceğiz

Google Aramalarında Artık Tweetleri de Göreceğiz

Twitter ile Google tweet’lerimizi arama sonuçlarına ekleyecek anlaşmaya imza atmaya hazırlanıyor. Bloomberg kaynaklı habere göre iki şirket bir araya gelerek Twitter'ın tweet veri tabanına erişim hakkı vermek için anlaştı. Anlaşma detayları bugün açıklanabilir.Bu sayede Google, Twitter'ı botlarıyla taramak yerine Twitter’ın veri tabanına dışarıdan erişerek tweet'leri daha kolay listeleme algoritmasına başvuracak.

İki şirket geçmişte de benzer bir arama anlaşmasına imza atmıştı. O tarihten hemen sonra bu anlaşma karşılıklı olarak fes edilmiş ve 2011’de sona ermişti. Anlaşmanın feshinin ardından Google kendi sosyal ağı Google+'ı çıkararak Twitter ve Facebook ile rekabeti tercih etmişti. Bloomberg’in haberine göre, bu anlaşmanın meyvelerini hemen toplamak pek mümkün olmayacak. Tweet’lerin arama sonuçlarının gösterimi bu yılın ilk yarısı içinde başlayacak.

Twitter'ın bugün dördüncü çeyrek kazanç raporunu açıklamaya hazırlanıyor. Bu rapor açıklanırken sözü edilen işbirliğinin resmi duyurusu da yapılacak. Yatırımcıların en çok ilgilendiği parametrelerden bir tanesi şirketin aktif kullanıcı sayısını ne kadar artırdığı ve gelecekte bunu daha da yukarıya çıkarmak için ne planlar yaptığı olacak. Ekonomistlere göre; Google ile yapılacak bir işbirliği, sponsorlu tweet'lerin Twitter dışında da yayılmasını sağlayabilir. Bu da şu manaya eliyor; Twitter'ın kasasına daha fazla para girmesi potansiyeli var.

Her iki şirketten de şimdiye kadar iddia edilen anlaşmayla ilgili bir yorum yapılmadı.

Twitter Nedir?

Twitter Instagram'dan Bıktı

Twitter Redhack'i Sansürledi!

YORUMLAR