Google Artık Kendi İşlemcilerini Üretecek, Şimdi Intel Düşünsün

Google Artık Kendi İşlemcilerini Üretecek, Şimdi Intel Düşünsün

Google kendi işlemcisini üretmeye başlıyor.. Bu noktadan sonra da üretmeye devam edeceğini açıkladı. Google Intel’in rakibi olmayı kafasına koymuş gibi görünüyor. Ancak durum göründüğü gibi değil.

Google I/O 2016 Konferansında teknoloji dünyasını şok edecek gelişmeleri ve geleceğe yönelik çalışmalarını anlatan dev şirket Google, kendi işlemcilerini yapacağını da açıkladı.  İşlemci yapmak için uzun ve meşakkatli bir çalışma içinde olduklarını açıklayan Google, bu ürünüyle çevrimiçi servisleri destekleyen sunucuları, IT altyapısını, yapay zeka teknolojisini ve sanal gerçeklik desteğini de verebilecek kadar büyük düşünüyor. Özellikle Google, yapay zeka üzerinde oldukça ciddi projelere sahip olduklarını ve bu yeni işlemciyle sınırları aşacaklarını ifade ediyor. Bu durumda Google’ın işlemcileri şimdilik Google imparatorluğunun ürünlerine kullanılacaklar yani küresel olarak Google sunucularında kullanılan birçok cihazın kalbine yerleşebilecekler.

Google Intel ve Nvidia ’ya rakip olur mu?

Bu durumda oturup kara kara düşünmesi gereken bir diğer devden de söz etmek gerek. Intel pazara hızla girmeye hazırlanan Google’a karşı nasıl bir strateji kullanacak, hangi teknolojilerin kapılarını açacak bilmiyoruz. Ancak şu var ki Intel bu kadar dev bir rakip karşısında mutlaka biraz terleyecek gibi görünüyor.

Ancak şöyle bir detay da var, Google işlemcilerini başka şirketlere doğrudan pazarlamayacak. Doğrudan Nvidia ve Intel ile rekabete girmeyeceğinin sinyallerini de veriyor. Ancak Google’ın müşterisi olan veri depolama şirketleri ve kendi veri merkezleri artık başka bir işlemciye de ihtiyaç duymayacaklar. Google tarafından sunulan bulut depolama hizmetlerinin hepsi bu işlemci ile desteklenecekler. Yani Google raflarda rekabete girmiyor. Onun rekabet alanı hizmet olacak. Öte yandan sanal gerçeklik ve yapay zeka tabanında Google’ın kendine ait birçok projesi var. Yeni işlemcisiyle bu çalışmaları desteklediğinde yine pazardan büyük bir pay çalma olasılığı da bir gerçek.

Google I/O 2016 Etkinliğinde Öne Çıkanlar

Intel Akıllı Telefonlar için İşlemci Üretmeyi Bırakabilir

Google'ın Çılgın Projeleri

YORUMLAR