Google Asistan, 1 Milyar Cihazda Yüklü

Google’ın yapay zeka destekli kişisel asistanı Google Assistant, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de kullanıma açıldı. Peki, başta Pixel cihazlara özel bir özellik olan Google Asistan’ın kaç cihazda yüklü olduğunu biliyor musunuz? İşte Google’ın tahmini:

Android işletim sistemli telefonlar özelinde değil, hemen her akılı cihazdaki en gelişmiş kişisel asistan olarak gösterilen Google Assistant, hatırlayacağınız üzere 2018’in ikinci haftasında Türkçe dil desteği kazanmış; Türkçe Google Asistan, kullanıcılara kademeli olarak açılmıştı. Geçtiğimiz hafta da Google Asistan Türkçe, Beta sürecinden çıktı ve iPhone, Android için ayrı uygulaması yayınlandı.

Mart 2017’de tanıtılan, Marshmallow ve Nougat yüklü tüm Android telefonlara getirilen, Mayıs 2017’de de iPhone kullanıcılarına sunulan Google Asistan, şu anda hoparlörler, kulaklıklar, saatler, akıllı ekranlar ve daha birçok teknolojik ürüne hayat veriyor. 2017’de sadece 14 ülkede bulunan ve 8 dilde kullanılabilir olan Google Asistan, 2018’de yükselişe geçti; 80 ülkede 30 dilde kullanılabilir oldu. Ayrıca 10.000’in üzerinde akıllı ev cihazıyla uyumlu. Geçen yıla kıyasla yüzde 600’lük bir artış. Aktif Asistan kullanıcısı da geçtiğimiz yıla kıyasla 4 kat arttı.

 

Şu anda Türkiye’deki tüm Android telefon ve iPhone kullanıcılarının Türkçe olarak kullanabildiği Google Asistan’ın 2018 Ocak sonunda 1 milyar cihazda yüklü olacağı tahmin ediliyor.