Google Asistan Türkçe Dil Desteği Yakında Geliyor

Google Asistan Türkçe dil desteği

Google’ın akıllı asistanı Google Assistant, uzun süredir Android telefonların Siri’si olarak hizmet veriyordu. Bugüne kadar Türkçe desteği bulunmayan asistan için çalışmalarını sürdüren teknoloji şirketi, yaptığı açıklamayla Google Asistan Türkçe dil desteği müjdesini verdi.

Android telefon ve tabletlerde kullanılabilen akıllı asistana 14 yeni dil daha ekleneceğini söyleyen Google, bugün yaptığı açıklamayla dil paketlerini açıkladı. 14 dilin arasında Türkçenin de olduğunu aktaran Google, 2018’in sonuna kadar Türkçe dil paketi güncellemesinin yayınlanacağı, 2018’in sonuna gelindiğindeyse asistanın 30’dan fazla dili destekler hale geleceğini belirtti. Güncellemenin ne zaman yapılacağına dair ise kesin bilgiler verilmedi.

Google asistan türkçe dil desteği

Google Assistant’a eklenecek diller

– Arapça
– Bengal
– İngilizce ( İrlanda, Hindistan, Filipinler, Tayland, Endonezya)
– Gujarati
– Kannada
– Malayalam
– Marathi
– Lehçe
– Türkçe
– Tamil
– Telugu
– Urdu
– İspanyolca (Arjantin, Şili, Kolombiya, Peru)

Google asistan nedir

Google Asistan nedir?

Google Asistan, uzun süredir iOS tabanlı sistemlerde kullanılan Siri isimli akıllı asistanın, Android işletim sistemi tarafındaki muadili olarak tanımlanabilir. Adından da anlaşılacağı üzere çeşitli konularda kullanıcılara yardım etmek üzere geliştirilmiş olan Google Asistan, sorulan sorulara cevap vererek ve bazı problemleri çözerek, Android kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyor.

Sesli komut yöntemiyle çalışan Google Asistan, temel Google özelliklerini kullanmasının yanı sıra uçak biletleri hakkında bilgi verme, randevuları kaydetme, önemli bilgileri ayarlama, alışveriş listesi tutma, arama yapma, mesaj gönderme gibi onlarca özelliğe sahip.

Google Asistan, tüm bu yukarıda saydıklarımızı birkaç sesli komutla birlikte gerçekleştirebiliyor. Örneğin; “Ok Google” dedikten sonra, “Alışveriş listeme muzu ekle” diyerek, Google Asistan’ın otomatik olarak alışveriş listesine muz eklemesini sağlayabilirsiniz.