Google, Avrupa Birliğine Ağır Bir Ceza Ödeyecek

Google, Avrupa Birliğine Ağır Bir Ceza Ödeyecek

Nisan ayında Google’a yöneltilen iddialar bir suçlamaya dönüşmüştü. Görünüşe göre Google’ın Avrupa’da durumu gittikçe ciddi bir hal almaya başlıyor.

Google tekelcilik davası nedir?

Avrupa Birliği Komisyonu, küçük ölçekli şirketlerin piyasada tutunamaması için Google ve Android’in çeşitli uygulamalar kullanarak tekelci bir zihniyet uyguladığını iddia ediyordu. Aslında bu iddianın tarihi 15 Nisan 2015’e kadar uzanıyor. AB Komisyonu Google’ın Android üzerinde farklı üreticilerin pazar payını düşüren ve rekabeti zorlaştıran uygulamalar için geliştiricilere 7 milyar dolar para ödediğini araştırıyordu. Özellikle turizm ve elektronik sektöründe Google’ın Android için geliştirdiği uygulamaların çok uluslu tekelcilik anlayışını desteklediği, bazı uygulamaların potansiyel müşterilere seçme şansı tanımadığı ve bilinçli yönlendirme yapıldığı iddianın ana sebeplerinden bazılarıydı.

Avrupa Rekabet Komisyonu yetkilileri, akıllı telefon üreten firmalar Google arama motoru ve internet kullanma uygulaması Chrome’u Android cihazlara önceden yüklüyordu.  Bu durumun internet devinin diğer yazılım üreten şirketlere karşı haksız rekabete yol açtığını tespit edilince Google bir tazminat cezası ödeme yükümlüğü altına girdi.

Yeni piyasaya çıkacak olan Android telefonlarda da aynı politikayı güderse Google’ı AB Komisyonuna bu tazminatı ödemekten kimse kurtaramayacak. Cezanın ise milyarlarca Euro tutabileceği konuşuluyor. Avrupa Komisyonu’nun Apple hakkında verdiği vergi cezalarının da son derece sert olduğunu biliyoruz.

İrlanda'da Vergi Batağına Saplanan Apple'a Türkiye Yardım Elini Uzattı

Avrupa Komisyonu'ndan Google'ı Zor Duruma Düşüren 4 Soru

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

AB Komisyonu Google, Facebook ve Amazon'a Çok Fena Taktı

YORUMLAR