Google, Bildiğimiz Teknolojiyi Kökünden Değiştirmeye Hazırlanıyor

Google, Bildiğimiz Teknolojiyi Kökünden Değiştirmeye Hazırlanıyor

Yaptığı çalışmalar ile teknolojiye yön veren yazılım devi Google, bu sefer teknolojiyi kökünden değiştirecek yeni üniteler üzerinde çalışmalar yaptığını açıkladı. Google'ın yeni ürünü işlemcileri, grafik işlemcileri ve FBGA kartlarını tarihe gömecek.

Yazılım devi Google, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Google I/O etkinliğinde, teknolojik gelişmelerin geleceğini etkileyecek bir çalışmasından bahsetti. Google'ın bahsini ettiği yeni çalışma ile işlemcilerin, grafik yongalarının ve FPGA kartların işlem yükü hafifletilecek. Tensor İşleme Ünitesi adının verildiği yeni çalışma hakkında konuşan Google'ın CEO'su Sundar Pichai, "CPU, GPU ve FPGA’nın yaptıklarının hepsini, tek bir ünite üzerinde daha iyi yapmayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu. 

Tensor İşleme Ünitesi nedir?

Donanımsal işleme teknolojilerini rafa kaldıracak Tensor İşleme Ünitesi (Tensor Processing Unit), daha az enerji ile daha çok iş yapacak. Hakkında fazla detay verilmeyen yapı ile ilgili açıklamalarına devam eden Pichai“Hedefimiz, 7 yıl içinde TPU’yu egemen kılmak. TPU’yu, bir yıl içinde kendi veri merkezlerimizde kullanacağız. Amacımız sunucu büyüklüğü ve enerji tüketimi arasındaki dengeyi de, kullanıcıların lehine bozmak. TPU, öğrenebilen uygulamalar sayesinde, çiplerin yüksek baskıya çok daha dayanıklı olmasına da olanak tanıyor. Operasyon süreleri kayda değer oranda düşüyor ve verimlilik artıyor. Uyum sağlayabilen yapı ile sofistike ve güçlü makine öğrenme modelleri mümkün oluyor. Kullanıcılar, çok daha akılcı çözümlere, çok daha kısa sürede kavuşabilecek.” diyerek TPU'nun önemine vurgu yaptı. 

Google'ın geliştirdiği TPU hakkında pek çok bilinmezlik söz konusu olsa da, geliştirilen yeni yapının kullanıcıların işlerini oldukça hızlandıracağı kesin. Önümüzdeki günlerde bu yapıya dair haberlerin artması bekleniyor.

Google'ın Son Güvenlik Projesi Abacus Kullanıcıların Kanını Donduruyor

Google Güvenlik Soruları Hiç Bir Şekilde Güvenli Değil

Google'dan Daha Fazla Güvenlik İsteyenlere: Güvenlik Anahtarları


YORUMLAR