Google Binlerce Çalışanını Evden Çalıştırmaya Başladı

Google, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ofislerinde çalışan on binlerce çalışanını eve gönderdi.

google evden çalışma

Koronavirüs konusundaki tedirginlik gün geçtikçe artarken, büyük şirketler kendi içlerinde tedbirler almaya başladılar. Dünyanın en büyük internet şirketlerinden Google, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ofislerinde çalışan on binlerce çalışanını eve gönderdi.

Google ofislerinde çalışıp, evden işlerini yürütebilecek olanların 10 Nisan tarihine kadar evlerinde kalmalarına yönelik istek, bugün itibarıyla çalışanların elektronik posta adreslerine gönderildi. Zaruri olmayan durumlarda ofise gelinmesini istemeyen şirket, 10 Nisan sonrasında kararın tekrar gözden geçirileceğini belirtti. Google daha önce Avrupa başta olmak üzere diğer ofislerindeki çalışanların, mümkün olması durumunda evlerinden çalışmalarını istemişti.

Dünyanın dört bir yerinde ofisleri olan Google'ın, Kuzey Amerika bölgesindeki ofislerinde 100 binden fazla insan çalışıyordu. Alınan karar sonrasında 100 bin çalışanın büyük kısmının evlerinden çalışmaya başlamasına karar verilmiş oldu.

Google çalışanlarını eve gönderdi

Konunun Bussiness Insider gibi sitelerde haber olmasının ardından Google CEO'su Sundar Pinchai, resmi Twitter hesabı üzerinden alınan karara dair açıklama yaptı. Pinchai şunları söyledi: "Eğer yapabiliyorsanız, toplumdan uzak kalmak virüsün yayılmasını engellediği gibi daha önemlisi [yayılmanın engellenmesiyle] sağlık sistemine yük binmesinin önüne geçilerek, [gerçekten] ihtiyacı olanların hizmet alabilmesini sağlayacak. Eğer yapabiliyorsanız lütfen buna destek olun."

Google'da da evden çalışması mümkün olmayan çalışanlar bulunuyor. Bunların hala ofislere gelmeye devam edecekleri dile getirilirken, ofislerin tamamen kapalı olmadıkları hatırlatıldı. Sadece insanların çevreleri ile daha az münasebet göstermesinin yollarını aradıklarını söyleyen Google yetkilileri, virüsün yayılma hızının düşürülmesine katkı sağlamak istediklerini belirttiler.

Bununla yetinmeyen Google, COVID-19'dan etkilenen çalışanlarının sağlık masraflarına destek olmak için bir fon oluşturduklarını kaydetti. Böylece çalışanlarından birinin durumdan etkilenmesi halinde şirketin destek olacağı söylendi.

YORUMLAR