Google Binlerce İnternet Sitesini Cezalandıracak Değişikliğini Duyurdu

Google Binlerce İnternet Sitesini Cezalandıracak Değişikliğini Duyurdu

Eğer sitenizin arama sonuçları sizin için önemliyse, Google tarafından yapılan bu duyurulara kulak asmanızda fayda var. Bilindiği üzere Google dünyanın en yaygın olarak kullanılan arama motoru halinde. Durum böyle olunca internet siteleri de kendilerini Google üzerindeki arama sonuçlarında üst sıralarda bulunmak amacıyla yapılandırıyorlar. Google'ın zaman içinde yaptığı değişiklikler ve güncellemeler ise bu sitelerin arama sonuçlarındaki konumlarını ciddi derecede etkileyebiliyor. İşte Google önümüzdeki dönemde yine bu tarz bir güncelleme yapacak.

10 Ocak 2017 tarinde uygulamaya konulacak değişiklikler internet sitelerinin pop up ya da açılır pencere yapılandırmalarını düzene sokmayı amaçlıyor. Google'ın bu konu hakkında yaptığı uyarıları dikkate almayan internet siteleri ise cezalandırılarak arama sonuçlarında aşağıya çekilecekler. Düzenleme şu an için mobil siteler için geçerli olacak gibi görünüyor.

Peki Google'ın internet sitelerinin dikkat etmelerini tavsiye ettiği kurallar neler? Dilerseniz bu kurallara göz atalım:

Neler Yapılmamalı?

- İnternet siteleri sayfayı açar açmaz veya sayfada aşağı/yukarı kaydırınca sayfaların ana içeriğini kaplayacak şekilde açılır pencereler göstermemeli.

- İnternet siteleri sayfanın ana içeriğini görüntüleyebilmek için kapatma tuşuna tıklamanızı gerektiren tam sayfa reklamlar göstermemeli

- Bir siteyi ilk açtığınızda kullanıcının göreceği ilk şey tam sayfa reklamlara benzeyen içerikler olmamalı. Bu içerikler kapatma tuşuna tıklamanızı gerektirmese de sayfanın ana içeriğini görmek için sayfayı aşağıya kaydırmanızı gerektiren içerikler olarak tanımlanıyor.

Google bu açılır pencerelerin yanısıra ceza almayacak türdeki içerikleri de listelemekte.

Ceza Almayacak Açılır Pencereler Hangileri?

- Site çerez kullanımını bildiren açılır pencereler

- Yaş doğrulama amacıyla kullanılan açılır pencereler

- Belli bir alan kaplayan ve ana içeriğin görüntülenmesini engellemeyen banner reklamları

Google bütün bu değişikliklerin yanısıra arama sonuçlarında siteler için kullanılan mobil dostu etiketini de kaldıracağını duyurdu. Günümüzdeki internet sitelerinin yüzde 85'lik bölümünün mobil altyapıyı desteklediği için bu etiketin gereksiz yer kapladığı belirtiliyor.

YORUMLAR