Google Biz Akıllı Araba Yapmıyoruz Akıllı Şoför Yapıyoruz Dedi

Google Biz Akıllı Araba Yapmıyoruz Akıllı Şoför Yapıyoruz Dedi

Google sürücüsüz arabalar sensörleri yayaları canlı bir sürücüden çok daha önce fark edebiliyorlar. Böylelikle yaya güvenliği normal trafikten çok daha güvenli bir hale geliyor.

2009 yılından bu yana sürücüsüz arabalar projesini geliştiren Google, trafikte en önemli olan hususun güvenlik olduğunu hiç göz ardı etmedi. Google proje mühendislerinden Dmitri Dolgov,  günlük şehir trafiğinde araçlarının bir noktadan bir diğerine  ulaşmalarını sağlarken sensörlerin öneminin çok büyük olduğunu söylüyor.

Dolgov artık sensörlerin iyi ve dikkatli bir sürücüden 8-10 kat daha fazla hassas olduklarını ve etraftan gelebilecek tehlikelerin farkına normal bir sürücüden 5 kat daha hızlı tepki verebildiklerini söyledi.

Dolgov, “Kendi kendine giden araba yapmak çocuk oyuncağı, bugün bunu biraz kasarsanız siz bile yapabilirsiniz. Ancak önemli olan o aracın kendini nasıl kontrol edebildiği, etrafında yaşayan trafiği nasıl algılayabildiği. Bu yüzden biz Google’da kendi kendine giden araba yapmaktan ziyade süper bir şoför yapıyoruz” dedi. Dolgov Google sürücüsüz araçların sensörlerinin araç merkezinden itibaren 100 metre çapında bir alanı 360° tarayabildiğini de ekledi.

Google kendi sürücüsüz aracından başka Prius, Lexus ve yeni Fiat Chrysler arabalar için de sensörler yapıyor.

Google Sürücüsüz Araba Oldukça Sert Bir Kazaya Karıştı

Nissan, Renault ve Microsoft Bağlantılı Sürücüsüz Araba Üretecek

YORUMLAR