Google Çalışanları Pentagon Anlaşmasının Ardından Ayaklandı

Pentagon Drone Google

Google’ın Pentagon ile insansız hava aracı anlaşması yapmasının ardından, 3.000’den fazla Google çalışanı, anlaşmanın iptal edilmesi için üst yönetime mektup gönderdi.

Yakın zaman önce Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile Google arasında, silahlı insansız hava araçlarının isabet kabiliyetlerinin güçlendirilmesi için anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmanın ardından içlerinde üst düzey mühendislerin de bulunduğu 3.100’den fazla Google çalışanı, savaşlarda kullanılabilecek yazılımları geliştirmeyi reddettiklerine dair bir mektup hazırladı. Google’ın üst yöneticisi Sundar Pichai’ye gönderilen mektuba imza atan mühendisler, Pentagon tarafından geliştirilmeye devam edilen Project Maven isimli yapay zekâ programına Google tarafından yapılan katkının sonlandırılmasını istediler.

Yapılan anlaşmanın Google’ın şirket değerleriyle ters düştüğünü söyleyen çalışanlar, "Amerikan hükümetine askeri keşif teknolojisi geliştirmenin ölümcül sonuçları olabilir ve bu kabul edilemez bir şey" dediler ve "Google'ın savaş işinde olmaması gerektiğine inanıyoruz. Google ne kendisinin ne de sözleşmeli ekiplerinin asla ve asla savaş teknolojisi inşa etmeyeceğini beyan eden net bir politika oluşturmalı, yayımlamalı ve uygulamalı." açıklamasında bulundular. Mektupta Google’ın “şeytani” bir markaya dönüşmemesi gerektiğinin altı çizilirken, anlaşmanın hemen iptal edilmesi gerektiği söylenenler arasında yerini aldı.

Hazırlanan mektubun ABD’nin en büyük gazetelerinden New York Times’ta yayınlanmasının ardından açıklama yapan Google, ''Makinelerin öğrenmesi sürecinin askeri amaçlı kullanılması doğal olarak geçerli endişelere yol açmaktadır. Şirket bu önemli konuyla ilgilş geniş çaplı bir tartışmayı aktif biçimde yürütüyor.'' dedi. Şirket ayrıca, Google’ın Project Maven’daki görevinin saldırgan olmayan amaçlar dâhilinde olduğunu açıkladı.

YORUMLAR