Google CEO’suna ABD Kongresi’nde İlginç “Trump” Sorusu

Google CEO’suna ABD Kongresi’nde İlginç “Trump” Sorusu

Google CEO’su Sundar Pichai, salı günü düzenlenen ABD Kongresi sırasında ilginç bir soruyla karşı karşıya kaldı. Pichai’ye, görsellerde yapılan “idiot” (aptal) aramasında neden ABD Başkanı Donald Trump’ın fotoğrafının çıktığı soruldu.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Cumhuriyetçi senatörler, Google’ın arama sonuçlarının muhafazakarlara karşı önyargılı olduğunu düşünüyor. Hatta Donald Trump, ağustos ayında resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Google arama sonuçlarının hileli olduğunu ve muhafazakarların konuşma özgürlüğüne darbe vurduğunu iddia etmişti.

Kongre sırasında beklenmedik bir soru ile karşılaşan Google CEO’su Sundar Pichai, senatörlere Google'da "idiot" araması yapıldığında neden Donald Trump'ın fotoğrafının çıktığını açıklamak zorunda kaldı.  

 

 

Arama motorundaki anahtar sözcüğü alıp, sözcüğün bulunduğu sayfaları güncellik, popülerlik ve kullanım şekillerine göre sıraladıklarını söyleyen Pichai, bu yöntemle yapılan aramalar için en iyi sonucu verdiklerini belirtti.

Bunun üzerine Kongre üyesi Zoe Lofgren, “Yani, kullanıcıya neyin gösterileceğine perdenin arkasında oturan küçük bir adam karar vermiyor mu?"  ifadelerini kullandı.

Google’ın arama motoruyla ilgili sorulara sabırla cevap veren Pichai, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Lamar Smith’in “Hiç bir Google çalışanını arama sonuçlarını değiştirdiği için cezalandırdınız mı?” sorusuna karşılık şu yanıtı verdi: “Bir çalışanın bunu yapması mümkün değil”

sundar Pichai google kongre

Google CEO’sunun verdiği cevaptan tatmin olmayan Smith, “Buna katılmıyorum. Bence insanlar süreci manipüle edebilir” dedi.

Kongre’de dikkat çeken sorulardan bir tanesi de, 2013'ten beri Iowa'nın 4. Kongre bölgesi için ABD Temsilciliği görevini yürüten Cumhuriyetçi Parti üyesi Steve Arnold King’ten geldi:

“7 yaşındaki torunum seçimlerin olduğu dönemde telefonuyla oyun oynadığı sırada, karşısına birden benimle ilgili ağır ifadelerin yer aldığı fotoğraflar çıkıyor. Küçük bir çocuğun iPhone’unda bu resim ve haberler nasıl görünüyor?”

King’in sorusuna karşılık "iPhone'u Google üretmiyor" cevabını veren Google CEO’su Pichai, yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek için çok çalıştıklarını söyleyerek, terörizm ve çocuk güvenliği konusunda yeni önlemler aldıklarını ifade etti.