Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt Apple'a Mesaj Gönderdi

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt Apple'a Mesaj Gönderdi

Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt her ne kadar bir zamanlar Apple’ın yönetim kurulunda yer almış olsa da Apple’a dair şikayetlerini dillendirmekten de geri kalmıyor. Arama devinin en önemli yöneticilerinden olan Schmidt, Wall Street Journal ile gerçekleştirdiği ropörtajında Apple’a kişisel bir mesaj gönderdi ve Apple’ın gülünç bir şekilde işlerini sürdürerek “ergence ve gülünç bir rekabet anlayışı”na sahip olduğunu belirtti.

Ayrıca iOS 6 işletim sistemi içerisinden Google Maps uygulamasının kaldırılarak yerine Apple’ın kendi harita uygulamasının yerleştirilmesinin karşılaşılan sorunlardan sonra Tim Cook için utanç verici bir hale geldiğine de değinen Schmidt, Apple’ın Google haritaları kullanmaya devam etmesini önerdi.

Aynı zamanda YouTube uygulamasını da iPhone ve iPad’lerin ana ekranından kaldıran Apple’ın bu hamlesi ile neyi gerçekleştirmek istediğini kavrayamadığını belirten Google’ın yönetim kurulu başkanı bunu “Sende silah var, bende silah var, önce kim ateş edecek?” şeklinde çocukça bir rekabet modeli olarak nitelendirdi.

Apple ile süregelen yasal sorunlar hakkında açıklama da yapan Eric Schmidt sözlerine şu şekilde devam etti:

Apple ve Google birbirlerinin yasal stratejilerinden haberdarlar. Şirketler arasında varolan iletişimin bir kısmını bu stratejiler oluşturuyor. Ancak Apple’ın direkt olarak Google yerine Google’ın partnerlerini dava etmeye çalışmasının nedenlerini merak ediyoruz.”

Açıklamalarını görebileceğiniz gibi oldukça açık ve çekinmeden gerçekleştiren Google yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt iş ve teknoloji dünyasında lafını sakınmayan ve tabiri caizse dobra olarak görülen yöneticiler arasında yer alıyor.

YORUMLAR