Google Chrome 42 ile Bildirimler Desteği Geldi

Google Chrome 42 ile Bildirimler Desteği Geldi

Google Chrome sonunda ‘Bildirimler’ özelliğine kavuştu. Anlık bildirimler kullanıcılar tarafından özelleştirilebilecek. Chrome 42 numaralı sürümüyle yeni güncellemeyle pek çok hatadan da kurtuldu.

Chrome 42'deki Push API ve Notifications API, web sitelerinin sayfayı kapattıktan sonra kullanıcıya güncellemelerle ilgili uyarı gönderilmesine izin veriyor. Bu durumun kullanıcılara rahatsızlık verebileceğini düşünen Google Chrome tüm bildirimleri kullanıcının inisiyatifine bırakmış. Google, sadece kullanıcı tarafından izin verilen sitelerden uyarı alınacağını özellikle üzerine basarak duyurdu.

Safari kullanıcıların yakından tanıdığı bu sistem artık PC kullanıcıları içinde geçerli olacak. Google Chrome bu güncellemede kullanıcı tarafında daha fazla değişikliğe gitmedi. Ancak kaputun altında oldukça sıkıntılı görünen pek çok hatayı düzeltmeyi ve 'bug'ları temizlemeyi de unutmadı. 

Windows, Mac ve Linux üzerinde Chrome 42.0.2311.90 ürün numarasıyla güncellenen tarayıcı güncellenme bloğunda, yeni sürümle beraber ‘Hayata, Evrene ve Her şeye’ cevap bulduklarını açıklayarak, Otostopçunun Galaksi Rehberine’de göndermek yapmaktan kaçınmamış, zira sorunun cevabı seride 42 olarak geçiyor.

Chrome tarayıcınızın sürümünü yenilemek için ‘menü’ ikonuna tıklayarak, Google Chrome hakkında seçeneğine dokunmanız yeterli oluyor.

Google Chrome üzerinde güvenlik, hız ve kararlılığı artırmak, biraz da kod kaynaklarını rahatlatmak açısından Netscape Plugin Application Programming Interface (NPAPI) eklentilerini kaldırmayı da planlıyordu. Ancak bunu henüz yapmadı. Google, NPAPI'yı bırakma planlarını ilk olarak Eylül 2013'te duyurmuştu, ancak gecikmeler yaşadı.

Yine de Google, Chrome Web Store'daki NPAPI eklentilerini de kaldırılıyorlar. Verilen bilgiye göre Eylül 2015 itibariyle Chrome'daki NPAPI desteği tamamen kalkacak.

YORUMLAR