Google Chrome 49 ile Gezinti Keyfiniz ve Güvenliğiniz Eş Zamanlı Olarak Artıyor

Google Chrome 49 ile Gezinti Keyfiniz ve Güvenliğiniz Eş Zamanlı Olarak Artıyor

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome yeni güncellemesinde güvenlik açıklarının birçoğunu ortadan kaldırırken kullanıcı deneyimini geliştiren yeniliklerle birlikte kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Google Chrome 49'da bizi bekleyen güvenlik geliştirmeleri için Google adeta kesenin ağzını açıp gözlerini yummuş. Google toplamda 26 adet Google Chrome güvenlik açığını kapatmayı başarmış ve bu işi gerçekleştirebilmek için bağımsız güvenlik araştırmacılarından destek almış. Tespit edilen güvenlik açıklarının 11 tanesi yüksek öncelikli, 10 tanesi orta öncelikli ve 1 tanesi de düşük öncelikli olarak raporlanmış. Bu güvenlik açıklarının yarısı dış güvenlik araştırmacıları tarafından bulunurken diğer yarısı Google ekipleri tarafından tespit edilebilmiş.

Google popüler internet tarayıcısındaki güvenlik açıklarını bulan kişilere toplamda 36.500 dolarlık bir ödül dağıttını da açıklıyor. Google Chrome'un bir önceki sürümünde de Google benzer bir yol izlemiş ve kritik bir hata keşfeden bir araştırmacıya tam olarak 25.633 dolarlık bir ödül vermişti.

Google Chrome 49'un dikkat çeken bir diğer yeniliği deartık tarayıcıda fare ile daha rahat kaydırma yapabilecek oluşumuz. Ayrıca internet gezintinizi rahatlatmak ve bağlantınız üzerindeki yükü azaltmak için artık internet sitelerinden daha hafif bir site versiyonu talep edebileceğiz. Veri trafiğini azaltan bu yöntem sayesinde sayfalar da daha hızlı açılabilecek. Bu özellikten faydalanabilmek için internet sitelerinin de bu özelliği destekliyor olması gerekli. 

YORUMLAR