Google Chrome 53 Yayınlandı! Hemen İndirin

Google Chrome 53 Yayınlandı! Hemen İndirin

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome güncellenerek yeni sürümüne yükseltildi. Chrome 53 beraberinde geliştiricilerin oldukça hoşuna gidecek özelliklerle birlikte geliyor. Bunun yanında küçük güvenlik hataları giderilirken Chrome'un Android versiyonu için rötuş niteliğinde geliştirmeler yapılıyor.

Google, daha önceden Chrome internet tarayıcısı üzerindeki güvenlik açıklarını kapatabilmek için güvenlik uzmanlarına ve araştırmacılara ödül dağıtıyordu. Bu sayede hem Chrome üzerindeki açıklar kolayca tespit ediliyor, hem de açıklar hızlı bir şekilde kapatılabiliyordu. Google, Chrome 53'te bu geleneği devam ettirmiş ve tespit edilen güvenlik açıkları için güvenlik uzmanlarına ve araştırmacılara 56.500 $ miktarında ödül dağıtmış.

Google Chrome 53'ün geliştiricilere sunduğu en büyük yenilik Shadow DOM V1 özelliği. Daha önceden kullanılmakta olan Shadow DOM V0'ın daha gelişmiş versiyonu olan Shadow DOM V1 temel olarak web sitelerinin içerisine gömülen 3. parti içeriklerin siteler üzerinde uyumsuzluk problemleri oluşturmaması, sitenin kodlarıyla çakışmamasını sağlıyor. Bu yeni standart sayesinde siteler üzerine kendine has stillere sahip özgün içerikler daha rahat yerleştirilebilecek.

Chrome 53'ün geliştiricilere sunduğu bir başka yenilik de PaymentRequest API. Bu yeni arayüz sayesinde geliştiriciler web sitelerinin Android cihazlarda çok daha rahat ödeme alabilmesini sağlayabilecekler. Kullanıcılar da ödeme detaylarını el ile girmekten kurtulabilecekler. Bilindiği üzere Google, Chrome'un masaüstü versiyonlarında bu özelliğe sahipti. PaymentRequest API ile bu özellik mobil cihazlara da taşınıyor ve ödemeler için otomatik doldurma seçeneği mobil cihazlarda kullanılabiliyor.

Güncellenmiş Google Chrome tarayıcısını indirmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz:

YORUMLAR