Google Chrome, Artık Otomatik Oynatılan Videoları Engelliyor!

1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip web tarayıcı Google Chrome için beklenen güncelleme yayınlandı. Windows, Mac, Android ve iOS kullanıcıları için yayınlanan Google Chrome 66 sürümü ile otomatik video oynatmayı kapatma seçeneği varsayılan olarak geliyor. Otomatik video engelleme dışında kayıtlı şifreleri dışa aktarma özelliği geldi ve hata düzeltmeleri uygulandı.

Hem masaüstü hem de mobil platformda en çok tercih edilen internet tarayıcısı konumunda olan Google Chrome, beklenen güncellemeyi aldı.

Hatırlanacağı üzere Ocak 2018’de 64 sürüm ile birlikte otomatik video oynatan sitelerin sesini kesmeye izin veren bir seçenek eklenmişti. Chrome 66 sürümüyle bu özellik geliştirildi ve artık sitelere girildiğinde otomatik oynatmaya alınmış videolar (butonla oynatılan veya tekrarlı fark etmeksizin) varsayılan olarak oynatılmayacak. Ancak bu özelliğin düzgün çalışabilmesi için videonun/sesin 7 saniyeden uzun olması, videonun boyutunun (piksel olarak) 200x140’dan yüksek olması gerekiyor. Hem Türk hem de yabancı sitelerde karşılaşılan video sorununun giderilmesine ek olarak kayıtlı şifreler dışa aktarma özelliği geldi. Kullanıcıların tarayıcıya kaydettiği şifreleri dışa aktarmak için Ayarlar - Gelişmiş - Şifreler ve Formlar - Şifreleri Yönet - Kayıtlı Şifreler menüsüne gitmesi gerekiyor.

Chrome 66, güvenlik noktasında da gelişmeler içeriyor. Google, yeni güvenlik standartlarını takip etmekte başarısız olduğu gerekçesiyle Symantec sertifikalarını devre dışı bıraktı. Bunun yanında 62 güvenlik açığı kapatıldı. Chrome’un son sürümünü aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz: