Google Chrome, Dosyalarımızı Gizlice Tarıyormuş!

Google Chrome, Dosyalarımızı Gizlice Tarıyormuş!

Tüm dünyanın Facebook'un veri skandalı ile çalkalandığı şu günlerde, internet tarayıcısı Google Chrome'un Windows kullanıcılarının bilgisayarlarındaki dosyaları düzenli olarak taradığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. 

ABD'nin en popüler teknoloji portallarından bir tanesi olan Motherboard, çok çarpıcı bir iddia ile okuyucularının karşısına çıktı. Habere göre, siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, Google Chrome'un Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlardaki tüm dosyaları taradığını söylüyor. 

Shortridge, Chrome tarayıcısının bunu yaparken antivirüs programı ESET'in Chrome Cleanup Tool aracını kullandığını belirtiyor. Peki bu nasıl oluyor? Google'ın tarayıcısında gömülü olarak bulunan bu araç, ESET'in çekirdeğini kullanıyor ve bilgisayarınızda zararlı yazılım olup olmadığını düzenli olarak tarıyor. Ardından bu bilgileri Google'a raporluyor.

Tabii buna izin verip vermemek tamamen sizin elinizde, ancak bu ayrıntının birçok kişi tarafından görmezden gelinmesi özel hayatın gizliliği konusunda büyük bir risk taşıyor. 

Her ne kadar söz konusu raporların anonim olarak Google'a gönderildiği söylense de, soru işareti yaşayan kullanıcılar Gelişmiş>Ayarlar>Gizllilik ve güvenlik adımlarını izleyerek "Tehlikeli uygulamaların ve sitelerin tespit edilmesine yardımcı olmak için Google'a bazı sistem bilgilerini ve sayfa içeriklerini otomatik olarak gönder" seçeneğini devre dışı bırakabilirler. 

 

YORUMLAR