Google Chrome, Flash'ı Devre Dışı Bırakmaya Başlıyor

Google Chrome, Flash'ı Devre Dışı Bırakmaya Başlıyor

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome üzerinde önemli bir değişiklik uygulanmaya başlanacak. Google Chrome 55 ile birlikte Adobe Flash Player otomatik olarak devre dışı bırakılarak HTML5'e geçiş yapılacak. Aslında Google, bu senenin başlarında Adobe Flash'ı rafa kaldıracağını ve yerine HTML5'i kullanacağını duyurmuştu. Şimdi ise bu karar adım adım uygulanacak. İlk aşamada Chrome 55 kullanıcılarının yüzde 1'lik bölümünde Flash vasayılan olarak devre dışı bırakılacak. Chrome 56'nın beta sürümünü kullanan kullanıcıların yüzde 50'lik bölümü de Flash'ın devre dışı bırakıldığına tanık olacak. Chrome 56'nın final sürümü yayınlandığında ise bütün kullanıcılarda Adobe Flash Player otomatik olarak devre dışı bırakılmış olacak. Chrome 56 çıkış tarihi ise önümüzdeki Şubat ayı.

Chrome'un Flash içeriklerini otomatik olarak devre dışı bırakıyor oluşu tarayıcının tamamen bu içeriklere destek sunmayacağı anlamına gelmiyor. Google Chrome, herhangi bir Flash içeriği içeren bir sayfa ziyaret edildiğinde Flash'ın etkinleştirilmesi için kullanıcılara danışacak.

Google Chrome'un böyle bir karar almasının sebebi ise yaşlı Adobe Flash'ın istenilen verimliliği sunmaması. Bu eski eklenti yüksek sistem kaynağı tüketilmesine sebep oluyor. Bu da zaman zaman yüzde yüz disk kullanımı problemiyle karşılaşmanıza, tarayıcınızın hantal çalışmasına sebep oluyor. Ayrıca dizüstü bilgisayar kullanıcıları Flash içerikleri nedeniyle pil ömürlerinin kısaldığına tanık olabiliyorlar. Adobe Flash'ın geçmişte ciddi güvenlik açıkları oluşturduğunu belirtmekte de fayda var.

Flash bir dönemler internet sitelerinin bel kemiğini oluşturuyordu. YouTube bile videoları Flash üzerinden oynatıyordu. Fakat HTML5 formatıyla birlikte daha az kaynak tüketilerek video oynatılmaya başlandı ve YouTube da bu sisteme geçiş yaptı. Flash'ın Chrome üzerinde devre dışı bırakılması bir devrin kapanışı olacak.

Yüzde Yüz Disk Kullanımı Sorununu Bu 4 Adımda Çözün

YORUMLAR