Google Chrome, Internet Explorer'ın Tahtını Elinden Aldı!

Google Chrome, Internet Explorer'ın Tahtını Elinden Aldı!

İnternet tarayıcısı kullanım oranlarıyla ilişkili olarak Nisan 2016'daki istatistikler yayınlandı ve karşımıza büyük bir sürpriz çıktı. Net Applications firması tarafından hazırlanan ve dünya çapındaki internet tarayıcısı kullanım oranlarını hesaplayan yeni istatistik raporlarında emektar internet tarayıcısı Internet Explorer yıllardan sonra tarayıcı sektöründeki liderlik koltuğunu Google Chrome'a bıraktı.

Bilindiği üzere Internet Explorer, Windows işletim sistemine sahip her bilgisayarda varsayılan internet tarayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu kullanıcı bu varsayılan internet tarayıcısının işlerini görmekte yeterli olduğunu düşünerek Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi alternatif bir internet tarayıcısına geçiş yapmıyor. Bu nedenle de Internet Explorer'ın farklı sürümleri toplam olarak ele alındığıda Google Chrome ve Firefox gibi diğer alternatif tarayıcılardan çok daha yüksek bir kullanım payına sahip oluyordu. FDakat bu durum geçtiğimiz ay değişti ve Google Chrome nihayet Internet Explorer'ı geride bırakarak dünyanın en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı haline geldi:

Internet Explorer'ın Gerilemesinin Nedeni Windows 10

Hatırlanacağı üzere Microsoft yeni işletim sistemi Windows 10 ile birlikte Internet Explorer'ı emekli ederek yeni internet tarayıcısı Microsoft Edge'e geçiş yapmıştı. Bu nedenle Internet Explorer'ın kullanım oranı ciddi bir düşüş yaşadı. Yine de Microsoft Edge sadece yüzde 4.5 civarında bir kullanım oranına sahip. Bu da Windows 10'un yüksek kullanım oranına rağmen kullanıcıların halen Edge tarayıcıya geçiş yapmayı düşünmediği anlamına geliyor:

Google Chrome'un Windows'un varsayılan internet tarayıcısı olmamasına rağmen bu derece yüksek bir kullanım payına sahip olması büyük bir başarı olarak tannımlanabilir.

Mutlaka İşinize Yarayacak 10 Gizli Google Chrome Ayarı

YORUMLAR