Google Chrome Küba'ya Ulaştı

Google Chrome Küba'ya Ulaştı

Dünyadaki teknolojik ve ekonomik hareketliliğe daha muhafazakar bir bakış açısıyla yaklaşan Küba, sonunda Google Chrome için yeşil ışık yaktı. İnternet kullanımı en çok denetlenen ülkeler arasında belirgin bir yere sahip olan ülke Eric Schmidt'in çabalarıyla Google Chrome'u indirilebilir kıldı. Geçtiğimiz günlerde Google'ın G+ hesabından resmi bir duyuru gerçekleştirdi.

Yıllardır süren siyasi ve ekonomik engeller Google için aşılması zor bir problem teşkil ediyordu. Kübalı kullanıcılar gayri resmi kaynaklardan Chrome indirip kullanma imkanına sahip olsalar da an itibariyle google.com.cu sayfası üzerinden halk resmi bir hizmete kavuşuyor. Eric Schmidt'in Haziran ayında internet müzakeresi adı altında yapmış olduğu Küba ziyareti şirket için olumlu sonuçlar getirdi. Raul Castro yönetimindeki Küba, daha fazla internet hizmetine açık olduğunu daha önce de beyan etmişti. Buna odaklı düzenlenen çalışmalar sonucu yeni fiber-optik kablo bağlantıları ve 100 halka açık internet cafe toplumun internet kullanımına teşvik sağladı.

Kübalı hükümet sözcülerine göre, Küba halkının sadece %3'lük bir oranı internet erişimine sahip ve geniş bantlı internet bağlantısı dünya üzerindeki en pahalı ücretlendirmelerden birine sahip. Google, benzer internet sıkıntıları yaşayan ülkelere ulaşmak için büyük çabalar sarf ediyor. Suriye ve İran üzerinde geçtiğimiz yıl projelerine başlayan şirketin yeni hedefleri arasında Myanmar ve Kuzey Kore var.

YORUMLAR