Google Chrome Kullanıcıları Dikkat!

Google Chrome Kullanıcıları Dikkat!

Dünyanın önde gelen güvenlik ve antivirüs yazılım geliştiricilerinden Bitdefender, son günlerde yaygınlaşmakta olan sahte Adobe Flash Player eklentisiyle ilgili tüm internet kullanıcılarını uyardı. Google Chrome tarayıcısı üzerinden yüklenen sahte eklenti, kullanıcıların adına farklı Facebook sayfalarını beğenerek, dolandırıcıların amaçlarına ulaşmasına aracılık ediyor.

Bilginiz dahilinde olmadan beğendiğiniz bu sayfalar sonrasında dolandırıcılar tarafından cinsel içerikli yayınlar yapan diğer firmalara satılıyor. Satın alınan bu hesaplar üzerinden kullanıcıların paylaşım yetkilerine sahip olan sayfa yetkilileri, kendi ürünleri için kullanıcı hesapları üzerinden kolayca reklam yapıyor ve yeni kullanıcılar edinmeye çalışıyorlar.

"Business Flash Player!" adlı bu zararlı yazılım size ait Facebook çerezlerine (cookie) ulaşarak, sizin adınıza sayfa beğenme ve paylaşımda bulunma yetkilerini dolandırıcıların eline vermiş oluyor. Facebook üzerinde video izlerken eğer bu videoyu izlemek için Flash Player'ın özel bir versiyonunu yüklemeniz gerekiyor gibi bir uyarıyla karşılaşırsanız, bilin ki bu bir tuzak ve bu tuzağa düşmemek için gerekli izni ilgili eklentiye kesinlikle vermemelisiniz. Eğer kazara böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, dolandırıcılar sizin adınıza sayfa beğenme yetkisine sahip demektir ve istedikleri gibi size boş sayfaları beğendirtebilirler.

Bu yöntemin çok yeni olduğunu belirten Bitdefender'ın Türkiye temsilcisi Kavi International Genel Müdürü Cüneyt Kavi, yakın zamanda bu tarz uygulamaların diğer internet tarayıcıları da etkileyebileceğini ve bu nedenle tüm internet kullanıcılarının dikkatli davranmaları gerektiğini bildirdi. Ayrıca mümkün olduğunca internet kullanıcılarının güvenlik yazılımı kullanmalarını ve kullandıkları güvenlik yazılımlarını sürekli olarak güncellemeleri gerektiği konusunda uyardı.

HTC'nin Yeni Telefonu HTC One'a İlk Bakış

YORUMLAR