Google Chrome sonunda Internet Explorer'ı Geçti

Google Chrome sonunda Internet Explorer'ı Geçti

Google ChromeStatCounter tarafından hazırlanan istatistiklere göre geçen hafta sıralamada ilk kez Internet Explorer'ı geçerek dünyanın en iyi tarayıcısı ünvanını ele geçirdi. Haftadan haftaya, aydan aya, sürekli olarak büyüyerek pazar payını arttıran Google Chrome'un, özellikle hafta sonları Internet Explorer'a göre daha popüler olduğu gözlemlendi.

Mayıs ayının bitmesine sayılı günler kala eğer Google Chrome listedeki yerini düşmeden koruyabilirse ayın en popüler tarayıcı olarak bir ilki daha yapmış ve Internet Explorer'ı birkez daha geride bırakmış olacak.

Aslında istatistiklere daha dikkatli bakacak olursak; Chrome'un yükselişinin dışında, Internet Explorer'ın da son dört hafta içerisinde pazar payındaki %2'lik düşüş, Chrome'u zirveye taşıyan bir diğer etken olarak göze çarpmakta.

Bu durumu Chrome ve aynı zamanda genel olarak diğer web tarayıcıları için bir dönüm noktası olarak nitelendirebiliriz. Nedenine gelecek olursak aslında çok basit; bildiğiniz üzere doksanlı yılların sonundan beri neredeyse tarayıcı pazarını elinde tutan Internet Explorer rakiplerini hep piyasadan silmişti ta ki şu ana kadar.

Microsoft'un her Windows kopyası ile birlikte kullanıcılarına sunduğu Internet Explorer gibi bir tarayıcı ve bu tarayıcının IE 6, IE 7, IE 8 ve IE 9 gibi bir çok farklı sürümünün de olduğunu düşündüğümüz zaman, Google Chrome'un şu an geldiği yer gerçekten küçümsenecek gibi değil. Google'ın tarayıcı lansmanından bu yana piyasadaki yükselişine hiç yavaşlamadan devam ediyor ve edecek gibi de görünüyor.

YORUMLAR