Google Chrome Tarayıcıyla Evleri Dinliyor İddiası Ortaya Atıldı

Google Chrome Tarayıcıyla Evleri Dinliyor İddiası Ortaya Atıldı

ABD’de aktivist grupların web bloglarında, Google’ın popüler tarayıcısı Google Chrome yoluyla evleri dinlediği iddia ediliyor.

Google’ın Chrome tarayıcısının içine yerleştirdiği bazı kodlar vasıtasıyla özellikle dizüstü PC’lerde kullanıcıya fark ettirmeden mikrofon özelliğini çalıştırdığı ve ortamları dinleyebildiği iddia ediliyor.

Google’ın Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’dan daha etkili yöntemlerle evlere sızdığını iddia eden açıklama, Chrome web tarayıcısını kullanmadan önce iki kere düşünülmesini tavsiye ediliyor.

Özellikle Avrupa ve ABD’de NSA’ın PC’leri dinlemek üzere geliştirdiği sistemler olduğunu biliyoruz. Wikipedia, CIA ve NSA Arasındaki Savaş İnternetin Geleceğini Değiştirebilir haberimizde bu durumla ilgili bazı detayları paylaşmıştık. İddiaya göre, Google Chrome’un PC’ler üzerinde fazla RAM tüketiyor olmasının sebeplerinden biri olarak da tarayıcı da kullanıcının kontrol edemediği hatta çalıştığının farkında bile olmadığı kod parçacıklarının tamamen takip ve izleme için yerleştirilmiş olması.

ABD’de yayınlanan habere göre kullanıcıların kendilerini izleyen yazılımların en başında Google Chrome’dan uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Android Telefonlarınız Wi-Fi Geçmişinizi İzliyor Olabilir

Amerikan Ulusal Güvelik Ajansı NSA, Google Play'i Hacklemiş Olabilir

Aman Google Ne Oluyor Sana?

YORUMLAR