Google Chromebook Apple'a Bir Darbe Daha Vurdu

Google Chromebook Apple'a Bir Darbe Daha Vurdu

Bir kaç yıldır üretilen ancak piyasada etkin bir rol oynamayan Chromebook'un satış rakamları herkesi şaşkınlığa uğrattı. Son yıllarda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Chromebook, ABD bilgisayar pazarında Mac bilgisayarları geride bırakmayı başardı.

Uygun fiyatlı bilgisayar almak isteyenler için piyasaya sürülen ve çıktığı günden beri bir türlü istenilen satış rakamlarına erişemeyen Google'ın Chromebook bilgisayarları adeta tarih yazıyor. Uygun fiyatlı olması nedeniyle büyük markalarla yarışabilmesine imkansız gözüyle bakılan Chromebook'un bu yıl ulaştığı satış fiyatları herkesi şaşırttı. 2016'nın ilk çeyreğine dair araştırma yapan IDC pazar araştırmaları şirketi, Chromebook'un tarihinde ilk kez Mac bilgisayarları geride bıraktığını belgeledi. IDC'nin raporuna göre Mac satışları 2016'nın ilk çeyreğinde 1.76 milyona ulaşırken, Chromebooklar 2 milyon satış rakamını yakaladılar

Chromebook'lar piyasaya çıktığı ilk günden beri uygun fiyat politikasıyla eğitim kurumlarının, işletmelerin ve kamu kuruluşlarının dikkatini çekmeyi başardı. Sunduğu performans ile kullanıcılarını mağdur etmeyen Chromebook, Mac bilgisayarları geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyor. Öte yandan, geçtiğimiz hafta çıkan bir habere göre, artık Android uygulamaları Chromebook'larda çalıştırmak mümkün olacaktı. Şayet bu haber gerçekleşirse Chromebook'ların çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşacağını da söylemek mümkün. Ancak bu raporların sadece ABD sınırları içerisinde geçerli olduğunu belirtmekte de fayda var. Ülkemizde henüz yaygın olarak kullanılmayan Chromebook, ilerleyen aylarda ülkemizde de sıklıkla görebiliriz.

Ortaya çıkan sonuçların şaşırtıcılığı bir yana, bir adet Mac fiyatının 5 Chromebook fiyatına eşit olması da, bu sonuçların süpriz olmamasında oldukça etkili bir faktör. İkili arasındaki rekabetin küresel pazarda etkin olup olmayacağını merak etmiyor değiliz.

Müjde! Tüm Android Uygulamaları Chromebook’a Geliyor

Chromebook iPad’den İlk Raundu Aldı

Metal Tasarımlı Skylake İşlemcili HP Chromebook 13 Tanıtıldı!

YORUMLAR