Google Chrome'un Yeni Sürümü Chrome 23 Yayınlandı

Google Chrome'un Yeni Sürümü Chrome 23 Yayınlandı

Google Chrome 23, popüler internet tarayıcısı Google Chrome'un yeni sürümü olarak karşımıza çıktı ve birçok yeniliği de beraberinde getirdi. “Do Not Track”, ekran işlemcisini daha az kullanma ve 12 önemli güvenlik açığının giderilmesi Chrome 23 yenilikleri arasında yer alan ve öne çıkan unsurlar. Bu yeni sürüm hem Windows kullanıcıları hem de Mac OS kullanıcıları için yayınlandı.

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında gittikçe sivrileşen Google Chrome, tam adı 23.0.1271.64 olan yeni sürümüyle performansını iyileştirdi ve güvenli olma konusunda kendisini geliştirdi. Öncelikle yeniliklere göz atacak olursak, en dikkat çekici yeniliğin “Do Not Track” isimli ve kısaca “DNT” şeklinde de bilinen özelliğin Chrome’a kazandırılması olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik, Chrome eklentilerinin yani üçüncü parti yazılımların kullanıcıları takip etmesi kullanıcının iznine bırakılıyor. Dileyen kullanıcılar bu konuda seçimlerini ortaya koyabiliyorlar ya da girdikleri bir sayfada seçimlerini yapabiliyorlar. Diğer yandan zararlı eklentilerin faaliyetleri tespit edilip bu eklentilerin kullandıkları çerezler kara listeye alınabiliyor.

Aynı alanda sayfanın kullanıcılardan istedikleri izinler listelenebiliyor ve kullanıcıları kolay bir şekilde bu listedeki izinler arasında uygun görmediklerini erişime kapatabiliyorlar. Tüm bunları görüntüleyebilmek için internet adresinin başında yer alan favicon isimli küçük görsele tıklamak yeterli.

Chrome 23, performans konusunda da birtakım yenilikleri içinde bulunduruyor demiştik. Bu konuya biraz yakından bakacak olursak, öncelikle internet siteleri üzerinde yer alan grafik temelli işlemlerin artık daha az tüketimle çalışabilecek olmaları göze çarpıyor. Chrome mühendislerinin Windows 7 yüklü Lenovo T400 dizüstü bilgisayar ile saniyede 30 kareyle çekilmiş 1080p h.264 formatındaki bir video oynatarak yaptıkları testlerde batarya performansı konusunda %25 civarlarında bir iyileşme tespit edildi.

HTML5 destekli olarak hazırlanmış sitelerde yer alan videolarının daha kolay ve kararlı oynatılabilmesi için de bazı iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Son olarak Chrome 23 sürümü ile 14 kritik güvenlik açığının giderildiği belirtildi. Bu güvenlik açıklarının tespit edilmesinde katkıda bulunanlara Google tarafından toplam $9000’ı bulan para ödülleri verildiğini belirtelim.

YORUMLAR