Google, Çifte Standart ve Ayrımcılık Davası İle Karşı Karşıya

Google, Çifte Standart ve Ayrımcılık Davası İle Karşı Karşıya

Hani, "büyük başın derdi büyük olur" diye bir deyiş vardır ya işte Google tam da bunu yaşıyor. Google'ın üç kadın çalışanı, cinsiyetçi ayrımcılık ve maaş ödemesi sıkıntılarıyla ilgili olarak şirketi mahkemeye verdiler.

Söz konusu çalışanlar, cinsel ayrımcılık yaşadıklarından ve maaşlarının tam olarak ödenmemesinden şikayet ediyorlar.

Daha önce Google'ın "cinsel ayrımcılık" iddiaları ile boğuştuğunu biliyoruz. Bir kurum hakkında bunca iddianın bulunuyor olması, aslında oldukça düşündürücü. En sonunda bu iddialar, sadece bir işyeri dedikodusu olmaktan çıkarak, adli zemine de taşındı. Google'ı dava eden çalışanların yazılım mühendisi ve iletişim uzmanı olarak Google Kaliforniya Mountain View'da çalıştıkları söyleniyor.

Google'da cinsiyet ayırımcılığına dair yaşanan en son olay, şirkette çalışan erkek bir mühendisin yolladığı mesajla gündeme gelmişti. Bu mesaj, Google'da erkek ve kadın arasındaki biyolojik farklardan dolayı kurum içinde böyle davranışların olmasını haklı çıkartacak bir üslupla yazılmıştı. Bu vaka, Google CEO'su Sundar Pichai'nin olaya müdahale etmesine ve çalışanın işten çıkarılmasına kadar uzamıştı.  

Google, haberde iddia edilen suçlamalara henüz cevap vermedi.

Cinsiyetçi Bir Mesaj, Tüm Google Camiasını Karıştırdı

Google 1 Milyar Avroluk Ceza Ödemekten Son Anda Kurtuldu

YORUMLAR