Google Çin'in Güvenlik Duvarını 102 Dakikalığına Aştı

Google Çin'in Güvenlik Duvarını 102 Dakikalığına Aştı

Birkaç yıl önce Çin Halk Cumhuriyeti ve Google arasında yaşanan sıkıntıların ardından, şirketin ülkede faaliyet yürütmesi yasaklanmıştı. Bu yasak, doğrudan Google'ın sunucularına uygulanıyor ve herhangi bir Çinlinin sunuculara erişmesi mümkün olamıyordu. Fakat Google, 102 dakikalığına Çin'e sızmayı başardı.

Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, bilgisayarlara ve internete uyguladığı sıkı kurallarla biliniyor. Dünya'nın birçok ünlü internet sitesini yasaklayan Çin makamları, ülkeye giriş yapmak isteyen şirketlere de zor anlar yaşatıyor. Windows 10 Çin Hükümeti İçin Özel Olarak Modifiye Edildi başlıklı haberimizde, Microsoft'un ülkeye adım atmak için neler çektiğini sizlere aktarmıştık. 

The Great Firewall isimli bir güvenlik duvarı kullanan Çin, yurt dışı çıkışlarını sıkı denetim altında tutuyor. Vatandaşlarının ulaşmalarını istemediği internet sitelerinin sunucularına ise direkt olarak engel koyuyor. Ancak yeni sunucularını faaliyete geçiren Google, The Great Firewall'un yeni IP adreslerini fark edememesi üzerine, 102 dakika boyunca yasağı delmeyi başardı. Böylece saat 23:30 ve 01:15 arasında tüm Çin, Google'un bütün servislerine erişebildi.

Daha önce Facebook ve Twitter da açıktıları yeni sunucular aracılığıyla -bilinçli olup olmadığını bilmiyoruz- yasağı geçmeyi başarmıştı. Güvenlik duvarını geçmeyi başaran Google'un macerası ise uzun sürmedi. Yeni IP adreslerinin sisteme eklenmesiyle birlikte, şirket ile Çin arasındaki bağlantı tekrar koptu.

Google Maps'e Güvenip Yanlış Evi Yıktılar

Google 150 Dolarlık Nik Collection Fotoğraf İşleme Uygulamasını Ücretsiz Yaptı

Google, YouTube Connect Uygulaması ile Canlı Yayınlara Hazır

YORUMLAR