Google'da Cinsel Taciz Skandalı! 48 Kişi Kovuldu

Tüm dünyada onbinlerce çalışana sahip olan Google şirketi son iki yıl içerisinde 48 çalışanını cinsel taciz suçundan dolayı kovduğunu kaydetti. Konu hakkında açıklama yapan Google CEO'su tedbirli olduklarını dile getirdi.

New York Times gazetesinde ortaya çıkan bazı haberlerde Google'ın Android tarafında cinsel taciz skandallarının olduğu belirtildi. Fakat bu habere karşı cinsel tacize göz yummayacaklarını ifade eden Google CEO'su Sundar Pichai'ye destek "Android'in Babası" olarak anılan eski Google müdürü Andy Rubin'den geldi.

Andy Rubin'in Susması İçin Anlaşma İmzalandı

New York Times'da yer alan haberde Andy Rubin'in 90 milyon dolar tazminat ödeyerek istifasını istediğini, cinsel taciz istismarının duyulmaması içinse tanıklarla gizlilik anlaşması imzalandığı söylenmişti. Bu iddialara karşı sessiz kalmayan Rubin, bunun doğru olmadığını ve Google'dan kendi isteğiyle ayrıldığını aktardı.

Google'ın yönetim kurulunda yer alan 13 kişinin cinsel taciz suçu yüzünden kovuldukları dile getiriliyorken toplamda 48 kişinin işten çıkartıldığı söylendi. Ayrıca bu çalışanların hiçbirine tazminat ödemediklerini de belirten Google CEO'su konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Güvenli ve kapsayıcı bir işyeri sağladığımız konusunda emin olmak istiyoruz. Cinsel taciz veya uygunsuz davranışlarla ilgili her bir şikayeti incelediğimizi, araştırdığımızı ve harekete geçtiğimizi söylemem gerekiyor. Son iki yılda, üst düzey yöneticiler olmak üzere toplam 48 kişi cinsel taciz nedeniyle işten çıkartıldı."