Google'da Unutulmak İçin 100 Bin Dolar Harcayan Adam

Google'da Unutulmak İçin 100 Bin Dolar Harcayan Adam

ABD'de yaşayan Jeff Ervine isimli bir kullanıcı, kendisini dolandırıcı olarak tanıtan bir internet sitesini Google aramalarından kaldırmak için tam 100 bin dolar harcadı.

Avrupa'da yaşayanlar insanlar, Avrupa Adalet Divanı’nın Mayıs 2014 tarihinde aldığı karar gereği, Google’dan kendileri hakkındaki internetteki ilgisiz ve geçersiz kişisel verilere yönelik sitelerin kaldırılmasını isteyebiliyorlar. Böylelikle yasal prosedürleri atlayan kullanıcılar, “unutulma hakkından" koşulsuz bir şekilde yaralanabiliyor.

Tabii bu hak, ABD'li Jeff Ervine için geçerli değil. 1 milyar dolarlık Hedge fonunun baş işletme müdürü olan Ervine, adını Google'da arattığında kendisini dolandırıcı olarak lanse eden bir internet sitesinin olduğunu gördü. Hatta öyle ki, eşiyle ve çocuklarıyla olan fotoğrafları dahi bu sitede yer alıyordu.

Söz konusu durumda ilgili polise şikayette bulunan Ervine, sitenin dolandırıcılık suçundan hüküm giyen 26 yaşıdaki Hakan Yalıncak isimli kişi tarafından açıldığını gördü. İkili arasındaki husumet, Ervine'nin Yalıncak'ın tutuklanmasında FBI'a yardımcı olmasıyla başlamış.

Yalıncak da Ervine'den intikam almak için bu siteyi açmış. Sitenin arama motorlarında gözükmemesi için Google'a başvuruda bulunan fon yöneticisi, şirketin kaldırma için belli koşullar öne sürmesi üzerine soluğu mahkemede almış.

Kendisine 100 bin dolara mal olacak bir hukuk mücadelesine girişen Ervine, siteyi yapan Yalıncak'a dava açtı ve kazandı. Google'ın içeriği kaldırmak için istediği mahkeme kararını şirkete veren Ervine, amacına nihayet ulaştı ve söz konusu siteyi arama sonuçlarından kaldırttı. 

YORUMLAR