Google’dan Android Cihaz Üreticilerini Üzecek Karar

Google’dan Android Cihaz Üreticilerini Üzecek Karar

Mobil işletim sistemi Android’i kullanarak kendi ürünlerini öne çıkardığı gerekçesiyle Avrupa Komisyonu’ndan astronomik bir ceza alan Google, aynı sonla karşılaşmamak için bu sefer işi sıkı tutuyor. 

Amerikan teknoloji devi Google, mobil cihaz üreticileri ile yaptığı anlaşmayı revize etti. Buna göre şirket, 29 ekim tarihinden itibaren kendi uygulamalarını kullanacak üreticilerden lisans ücreti alacak.

Google, geçtiğimiz temmuz ayında AB antitröst yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle AB tarafından 4,3 milyar euroluk para cezasına çarptırılmıştı. Android’i pazardaki baskınlığını artırmak için kullanmakla suçlanan şirket, bu ciddi cezadan sonra politikalarını gözden geçirmeye karar vermişti.

Google’ın Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, Android telefon üreticileri ile olan anlaşmalarını güncellediklerini söyledi. Bundan sonra Google’ın ürünlerini kullanan üreticilerden lisans ücreti talep edileceğini belirten Lockheimer, söz konusu değişikliklerin 29 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Öte yandan bu kararın akıllı telefon fiyatlarında artışa neden olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Zira Google uygulamaları için lisans ücreti ödemeye başlayacak olan üreticiler, bu miktarı amorti etmek için fiyatları yükseltebilir.

Google geçtiğimiz hafta, AB'nin en yüksek hukuki merci olan Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme'ye giderek 4,3 milyar euroluk para cezasını temyize götürmüştü.

YORUMLAR