Google’dan Çocuk İstismarı İçeriklerini Tanımlayan Yapay Zeka

Google’dan Çocuk İstismarı İçeriklerini Tanımlayan Yapay Zeka

İnternet devi Google, şirketler ve kurumlar için cinsel çocuk istismarıyla ilgili görselleri tanımlamaya yardımcı olacak bir yapay zeka aracı geliştirdi.

Microsoft, Facebook ve Twitter gibi teknoloji şirketleri, çocuk istismarı içeriklerini engellemek için çeşitli yazılımlar kullanıyorlar. Yine de bu araçların arzu edildiği kadar etkili ve hızlı sonuçlar verdiğini söylemek oldukça güç.

Google’ın geliştirdiği yapay zeka aracı ise yeni bir yaklaşımı benimsiyor. Çocuk istismarıyla ilgili içerikleri tespit etmek için sinir ağlarını kullanan araç, istismar içerebilecek görsel ve videoları uzmanlar için işaretliyor. ABD’li şirket, yazılım sayesinde tek bir kişinin 700'den fazla çocuk istismarı içeriğini aynı zaman aralığı içinde tespit edebildiğini söyledi.

Google mühendisi Nikola Todorovic ve ürün müdürü Abhi Chaudhuri, internet sitesinde paylaşılan blog yazısında, istismar içeren görüntülerin hızlı bir şekilde tanımlanmasının, cinsel istismara uğrayan çocukların daha fazla suistimal edilmelerini engelleyeceğini belirtti. Yazıda, söz konusu içeriklerin daha az uzman tarafından görülmesi sağlanarak tespit edileceği ve yapay zeka aracının tüm kurumlara ücretsiz olarak sunulacağı ifade edildi.

Çocuklara yönelik cinsel istismar içeriklerinin çevrimiçi ortamdaki dolaşımını en aza indirmeyi amaçlayan Birleşik Krallık merkezli İnternet İzleme Vakfı (IWF), Google’ın geliştirdiği aracın interneti daha güvenli bir yer yapacağını söyledi. Bu alanda çalışan en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan IWF, çocuk istismarı içeriklerini paylaşan siteleri tespit ederek, bu siteleri güvenlik güçleri ile paylaşıyor.

YORUMLAR