Google'dan Telefon Bağımlılığını Azaltacak Özellik

Geçtiğimiz gün Google tarafından I/O 2018 etkinliğinde tanıtılan ve pek çok yeni özellik barındıran Android P'nin bir hedefi de insanların aşırı telefon bağımlılığını azaltmak. Uygulamalarla ne kadar zaman geçirdiğinizi gösteren ve bir süre sonra sizi uyaran Android P, dijital refah girişiminin ilk ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Android P'ye pek çok yeni özellik yerleştiren ve kullanıcılarını meraklandıran Google, telefon bağımlılığı üzerine de konuştu. CEO Sundar Pichai'nin yapıtığı açıklamada, Android P'nin teknoloji alışkanlıklarını kontrol altında tutmak için geliştirildiği belirtildi. "Hemen her şeye yanıt vermek için artan sosyal baskı var. Kullanıcılar oradaki tüm bilgilere erişip güncel kalmak istiyor." ifadelerini kullanan CEO, bu konudaki ürün yönetimi için Sameer Samat'ı görevlendirdiklerini dile getirdi.

Uygulama Zamanlayıcı Özelliği Geliyor

Şirketin yenilenmiş olarak sunduğu Rahatsız Etmeyin modu ve uygulama zamanlayıcı özellikleri dikkat çekerken, bu özelliklerle birlikte bağımlılık düzeyinin azalacağına inanılıyor. Kullanıcının bir uygulamada ne kadar zaman geçirdiğini ve en çok hangi saatler arasında girdiğini gösteren uygulama zamanlayıcı sayesinde kullanıcının en çok uğraştığı uygulamalar belirlenebilecek.

Yenilenen Rahatsız Etmeyin modu sayesinde de rehberinizdeki yıldızlı kişiler haricinde telefonunuz ulaşıma kapalı olacak ve hiçbir uygulamayı açamayacaksınız. Böylelikle kullanıcıların telefonla uğraşma süresi düşecekken, bu moddayken telefon ekranının gri hale geleceğini de belirtmek gerekiyor.

Bu özellikleri kendi telefonunda da denediğini dile getiren Sameer Samat şu ifadeleri kullanarak Google'ın dijital refah girişimine öncülük edeceğini söyledi: "Rahatsız etmeyin modunu açtığımda telefonla ne kadar zaman kaybettiğimi görme şansına sahip oldum."

Google'ın yeni mobil işletim sistemi sürümü Android P ile birlikte getireceği bu yeni özellikleri siz nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!