Google DeepMind'ın Çalışmaları Yasal Engellerle Karşılaştı

Google DeepMind'ın Çalışmaları Yasal Engellerle Karşılaştı

Google DeepMind, İngiltere Ulusal Veri Koruma Otoritesi'nden Fiona Caldicott tarafından kaleme alınan bir yazıya göre, uygun olmayan yasal bir temel üzerine kurulu olduğundan çalışmalarını aksatabilir. Google tarafından satın alınan şirket, şimdiye kadar 1.6 milyon insanın kişisel tıbbi kaydını aldı ve bu durum onun başına büyük dertler açabilir.

Google'ın yapay zeka şirketi, ilk olarak NHS hasta kayıtlarını Streams adlı bir akıllı telefon uygulamasını test etmek için aldı ve böbrek hastalığı olan kişilerin izlenmesine yardımcı olmak istiyordu. Böbrek hastalığına bağlı ölümlerin dörtte biri ekren teşhis ile önlenebildiğinden, uygulamanın iyi bir amaca hizmet ettiği vurgusu sıkça yapıldı. DeepMind, algoritmalarını hastalığın erken belirtilerini bulmak için kullanmak istedi ve başarılı olursa belkide milyonlarca hayat kurtulacaktı.

İlk paragrafta bahsettiğim Caldicott'un yazısında ise, DeepMind'ın bu verileri o amaçla kullanmadığı belirtiliyor. Caldicott'ûn söylemi pek önemsenmiyor, ancak Ulusal Veri Koruma Otoritesi (kısaca ICO) hastaların verilerini koruyan en büyük organ olduğundan, veri koruma yasası uyarınca Royal Free NHS Trust ve DeepMind arasındaki veri aktarımını araştıran bir komisyon kurdu.

ICO raporunun yakında çıkması bekleniyor ve eğer Caldicott'un değerlendirmesine bağlı kalınırsa, DeepMind'ın teknolojisinin hasta bakımına olan potansiyel yararlarına rağmen 500 bin pound ceza kesilebilir. Aynı zamanda, DeepMind'in verileri kullanmasını engelleyen bir bildiri de yayınlanabilir. 

Sonuç ne olur bilmiyoruz, ancak iyi bir amaca hizmet edilecekse DeepMind'ın önündeki engellerin kaldırılması taraftarıyız. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz. 

Google Yapay Zekası İnternete Bulaştı, Oyunculara Cehennemi Yaşattı

YORUMLAR