Google: DNS'lerimiz Maskeleniyor

Google: DNS'lerimiz Maskeleniyor

Dünyanın en çok kullanılan arama servisinin sağlayıcısı Google ülkemizdeki son internet yasağı uygulamalarına ilişkin açıklamalar yaptı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta içerisinde ilk önce Twitter, ardından ise Google video paylaşım servisi YouTube erişime kapatılmıştı. Twitter yasağı hakkında Ankara İdare Mahkemesi tarafından alınmış bir yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen bu sosyal medya platformu erişime açılmamıştı. Bu nedenle kullanıcılar Twitter'a erişebilmek için DNS adreslerini değiştirerek bu servise erişmeye çalışmıştı. Fakat bu iş için en yaygın olarak kullanılan DNS servisi Google DNS'leri de bir süre sonra erişime kapatılmıştı.

Bu durumdan kısa bir süre sonra Google resmi bir açıklama yaptı. Blog sayfasında konuya değinen Google Türkiye'deki çoğu internet servis sağlayıcısının kendi DNS'lerini maskelediğini ve kendi sunucularını Google DNS'leri gibi gösterdiğini belirtti. Google açıklamalarına şunları da ekliyor:

"Durum ile ilgili olarak birkaç güvenilir rapor aldık ve bu raporları kendi araştırmamız sonucu doğruladık."

Bu durumun anlamı eğer bilgisayarınızda Google DNS'lerini kullanıyorsanız internet trafiğinizin Google sunucuları yerine maskeleme işlemi için kurulmuş olan Türk internet servis sağlayıcılarının sunucularına yönlendirilmesi.

Bu durum uygulamada Twitter veya YouTube gibi servisleri kullanırken IP adresi gibi kişisel bilgilerinizin Twitter veya Google yerine ilk olarak Türk servis sağlayıcılarına ulaşması demek oluyor. Bu maskeleme işleminin yasal dayanağı hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmış değil.

VPN servislerini kullanarak DNS servislerine ihtiyaç duymadan engelli sitelere erişebilirsiniz ve IP adresinizin bilmediğiniz veya güvenmediğiniz sunuculara ulaşmasını engelleyebilirsiniz:

Engelli Sitelere Giriş Programları

YORUMLAR