Google Dokumanları Taklit Eden Bir Uygulama Yakalandı

Google Dokumanları Taklit Eden Bir Uygulama Yakalandı

 

 Google, Google Dokümanlar'a benzeyen bir e-posta aldatmacasıyla ilgili uyarıları yaptı. Google, çevrimiçi dosya servisini taklit eden bir e-posta spam kampanyası keşfettiğini, ancak bu kötücül servisi hemen engellediğini söyledi.

Google'ın bültenine göre, Reddit üzerinde fark edilen bir gönderi dizisinde yer alan kötücül bağlantının tıklanması ile kullanıcılar, "Google Docs" olarak adlandırılmış sahte bir uygulamanın hesaba erişim için izin istediği bir siteye yönlendiriliyordu.

Aslında bu tehdit çok da yeni değil, daha önce yayınlanan Google raporlarında, saldırının potansiyel olarak kişisel bilgileri ve Google giriş kimlik bilgilerini toplamayı amaçlayan bir kimlik avı dolandırıcılığı olduğu ileri sürülmüştü. Ancak dün (03-Mart-2016) yapılan bir açıklamada, sahte bir linkin Google iletişim bilgilerine erişip bu bilgileri kullandığı, ancak Google Dokümanlar üzerinde başka hiçbir veriye dokunmadığı açıklandı. Google, bu girişimi bir saat içerisinde durdurmayı başardığını da açıkladı.

Bu tehditle kullanıcılar Google giriş ekranı ile karşılaşıyor ve “Google Dokümanlara devam et” uyarısı alıyorlardı. Tüm iletişim bilgilerinize ulaşabilen bu kötücül yazılım, e-posta adres defterinize de ulaşmayı deniyordu. Tüm bu saldırılar Google’ın sistemi üzerinden devam ediyormuş gibi görünüyor ve kullanıcıların dikkatini çekmiyordu. Google, her ne kadar önlem almış olsa da kullanıcıların bu linki takip ederek, bağlı uygulamalar ve siteler bölümünden şüpheli gördüğünüz uygulamaları kontrol etmeniz önemli.

YORUMLAR