Google Drive Uygulaması, PC ve Mac Platformuna Veda Ediyor

Google Drive Uygulaması, PC ve Mac Platformuna Veda Ediyor

Google, masaüstü platformları için yaşlandığını düşündüğü Google Drive uygulamasını kaldırıyor. Şirket yaptığı açıklamada, masaüstü desteğini 11 Aralık 2017 tarihinde keseceğini, 12 Mart 2018’de de uygulamanın tamamen kapatılacağını duyurdu.

Google Drive, PC ve Mac platformlarında son günlerini yaşıyor. Google, masaüstü versiyonunun miladını doldurduğunu düşündüğü uygulamayı, Aralık ayı itibarıyla yavaş yavaş kaldıracak. Halihazırda Google Drive uygulamasını kullanan kullanıcılar, Ekim ayları içerisinde “kapatılıyor” bildirimleri görmeye başlayacaklar.

Aslında Google Drive’ın verdiği hizmet bir yere gitmiyor. Yalnızca masaüstü uygulaması kaldırılan Google Drive’a, Web’den veya akıllı telefonlarda bulunan uygulamasından ulaşılabilecek.

Kullanıcıların bu nedenle yas tutmasına gerek yok. Ayrıca, Google’ın verilerinizi yedeklemek veya buluttaki dosyalarınıza ulaşmanız için yeni bir uygulaması var. Hem Google Drive ve Fotoğraflar uygulamasının yerini tutan, yedekleme ve senkronizasyon aracı, aslında Drive ile aynı işlevlere sahip.

Google, bilgisayarınızdan gelen tüm Google Drive dosyalarınıza erişim sağlayan ve yerel sürücünüzde yerden tasarruf sağlayan Drive File Streamer'ı devreye soktu. Drive File Streamer’ın önceki uygulamaya göre oldukça entegre bir şekilde çalıştığını belirtelim.

Drive File Streammer, PC klasörlerindeki, USB cihazınızdaki ve SD kartlarınızdaki fotoğrafları ve dosyaları senkronize etmenizi sağlıyor. Google Drive, dosya ve fotoğraflar için iki ayrı uygulama kullanmanız gerektiği için o yeteri kadar kolay ve entegre çalışmıyordu.

Uygulamalar arasında bazı farklılıklar var; her ikisi de diğerinin yapamayacağı bir veya iki şeyi yapabiliyor, bu nedenle hangisinin daha iyi olduğunu görmek için Google'ın yardım sayfalarına göz atmakta fayda var.

Google Yılbaşında Google Drive’ın Fişini Çekecek

Google Keep Notlarınızı Google Dokümanlara Nasıl Aktarırsınız?

Google'dan Muhteşem Girişim: Google Lens Duyuruldu

YORUMLAR