Google, Drone Trafik Kontrol Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Google, Drone Trafik Kontrol Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Google'ın çatı şirketi Alphabet, yaptığı açıklama ile Project Wing ismini verdiği bir proje başlattığını ve havada olan drone'ları izleyen bir sistemi test etttiklderini resmi olarak açıkladı.

Birkaç gün önce Amerikan Federal Havacılık Kurumu, drone'ların havalandıklarında yerlerini tespit edecek bir sistem arayışında olduklarını duyurmuş ve bu sebeple NASA ile ortaklığa gitmişti. Bununla ilgili yasal düzenlemeler aradığını da belirten havacılık kurumu, drone'ları takip etmek istemelerinin sebebini de başka insanlara ya da drone'lara zarar verme ihtimallerinin bulunması olarak gösterdi.

Google Maps, Earth ve Street Views gibi diğer ürünlerle birlikte çalışan Project Wings, Google'ın bulut sistemlerinden de güç alarak drone'ların yerini tespit ediyor ve bunu diğer sistemlere aktarabiliyor. Alphabet tarafından geçtiğimiz günlerde ilk testi gerçekleştirilen sistem, iki farklı şirkete ait drone'ların güven içinde uçabilmesini de sağladı.

Federal Havacılık Kurumu'nun tesislerinde gerçekleştirilen testlerde Intel ve DJI'ın iki farklı modeline yerleştirilen izleme sistemi test edildi ve bu sistem drone'lar hakkında anlık bilgi tutarak, hem drone'u uçaran kişiye hem de diğer drone sahiplerine yeterli bilginin verilmesini sağladı. Böylece ilk kez drone'lar dijital olarak takip edilip, bir haritanın üzerinde topluca görülebilir hale gelmiş oldular. 

Yusufçuktan Yapılan Drone'un İlk Videosu Yayınlandı!

Atatürk Havalimanı Üzerinde Drone Uçurdu, Neredeyse Hapse Giriyordu

DJI Elle Kontrol Edilebilir Spark Drone Modelini Tanıttı

YORUMLAR