Google, Dünyanın En Büyük Haber Havuzu NewsLab'ı Hizmete Aldı

Google, Dünyanın En Büyük Haber Havuzu NewsLab'ı Hizmete Aldı

Google, gündemi takip edip haber yapmak isteyen amatör ya da profesyonel herkese hizmet verecek olan NewsLab hizmetini devreye soktu.

Dün yayınladığımız YouTube, Şahit Olduğumuz Olayları Yayınlayabileceğimiz Bir Kanal Açıyor haberinin hemen arkasından, özgür ve bağımsız muhabirlik yapmak isteyenlere bir şans da Google’dan geliyor. Google NewsLab ile eline kamerasını alan her amatör ruhlu gazetecilerden, dev haber ajanslarına kadar her kişi ve kuruluş, özgürce bir ortak haber havuzu üzerinde haber yapabilecek. Ancak Google NewsLab'in hedefi daha büyük.

Google NewsLab sadece amatör ve bağımsız gazetecilik ruhu taşıyanlara değil, profesyonel haber ajanslarını da bir haber havuzunda toplamayı amaçlıyor. Gerek yerel, gerekse küresel haberlerin kategorilendirilebileceği Google NewsLab, haberlerin daha hızlı ve anında farkedilmesini ve paylaşılmasına hizmet verecek. Google NewsLab gazeticelere çevirim içi haber yapmanın inceliklerini de öğretecek. 

Google’ın YouTube NewsWire oluşumunun hemen arkasından açtığı bu yeni haber havuzu amatörler kadar profesyonel haber ajanslarının da hizmetinde olacak. Basın özgürlüğü ve kişisel demokratik hakların ön planda tutulduğu Google NewsLab bünyesinde en küçük yerel gazetelerden, dev haber ajanslarına kadar her kurum ve kuruluş birbirlerinin haberlerinden faydalanabilecekler.

YouTube NewsWire ve Google NewsLab insan haklarını koruma ve gözetme açısından gazeteciler için önlemli bir veri tabanı hizmeti vermeyi amaçlıyor. Sosyal ve insani farkındalığın daha da artması hedefini güdüyor. Google NewsLab’i sayfasından takip edebilirsiniz.

Google Maps'e Kapalı Yer Özelliği Geldi

Google'dan Düğün Paketi: Google Weddings

Türkiye Son 5 Aydır Google’da En Çok Bunları Arıyor

YORUMLAR