Google Earth Nihayet Firefox, Opera ve Edge'e Geliyor

Google, yakın zaman önce masaüstü uygulamasından vazgeçerek Google Earth uygulamasının tarayıcı tabanlı bir deneyim olacağını dile getirmişti.

google earth firefox opera edge

Google, yakın zaman önce masaüstü uygulamasından vazgeçerek Google Earth uygulamasının tarayıcı tabanlı bir deneyim olacağını dile getirmişti. Şimdilik sadece Google Chrome üzerinde çalışan Earth uygulamasının, yakın zaman sonra Firefox, Opera ve Edge başta olmak üzere farklı tarayıcılarda da çalışacağı duyuruldu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, yaklaşık üç yıl önce yaptığı açıklama ile Google Earth uygulamasını farklı tarayıcılarda çalışabilir hale getireceğini söylemişti. Açıklamanın üzerinden geçen üç yılın ardından sözünü tutan şirket, uygulamanın diğer tarayıcılarda çalışan sürümünün neredeyse hazır olduğunu aktardı.

Earth uygulaması, sadece Google Chrome üzerinde çalışan Native Client ismi verilen bir altyapıya göre hazırlanmıştı. Bu sebeple Google'ın, başka tarayıcılara destek vermek için bütün altyapıyı değiştirmesi ve bunu sorunsuz şekilde çalışabilir şekilde yapması gerekiyordu.

Google tüm bu operasyon için C++ ile kodlanan WebAssembly altyapısını seçti ve Google Earth kodlarını tamamen bu tarafa kaydırdı. Java benzeri bu yazılımın Google için en önemli özelliklerinin başında ise bütün tarayıcılarda sorunsuz şekilde çalışabiliyor olmasıydı. 

WebAssembly, kısa bir süre önce (5 Aralık 20219'da) World Wide Web konsorsiyumu tarafından HTML, CSS ve JavaScript'ten sonra dördüncü yerel tarayıcı dili olarak önerilmişti. Önerinin hemen ardından yeni yazılım altyapısını benimseme kararı alan Google, bunun en iyi uygulamalarından birini karşımıza çıkarmış oldu.

Diğer tarayıcılara çıkmadan önce birkaç düzeltme işinin kaldığını dile getiren Google, uygulamanın tam anlamıyla diğer platformlar için hazır olmasının ardından uygulamanın yayınlanacağı bildirildi.

YORUMLAR