Google, En Çok Aranan 'Nasıl Yapılır'ları Listeledi

Google, En Çok Aranan 'Nasıl Yapılır'ları Listeledi

Dünyanın en popüler arama motoru Google, her gün en çok sorgulanan "nasıl yapılır" aramalarını listeledi. Google tarafından geliştirilen veri görselleştirme sitesi News Lab sayesinde bu listeye görseller yardımıyla çok daha interaktif bir şekilde erişebiliyoruz.

Google onaylı olarak çalışan sitede veri gazetecisi Xaquín González Veira'nin araştırmaları yer alıyor. Veri gazetecesi, bulunduğunuz bölgede en çok hangi aramaların yapıldığını araştırıyor ve News Lab'e görsellerle ekliyor. Gazeteci Veira bu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Evde en çok tamir gerektiren eşyaların ne olduğuna baktık, bunların arasında bir ampülün nasıl tamir edileceğinden, bazı profesyonel yardım gerektiren tamirlere kadar bir çok eşya bulunuyor, ancak egomuz en azından denememiz için bizi zorluyor." sözlerine yer verdi. Ayrıca kendisinin ilk olarak bunu merak ettiğini ve bu yüzden de araştırmaya başladığını ifade etti.

Siteye girdiğinizde otomatik olarak hangi ülkeden görüntülediğiniz algılanıyor ve bu ülkede (veya diğer herhangi bir ülkede) yapılan en çok "nasıl yapılır" aramaları karşınıza çıkıyor.

Bunlara ek olarak, site sade bir şekilde tasarlanmış ve mobil cihazlarda da harika görünüyor. Google Haberler Laboratuarı Veri Editörü Simon Rogers, mobil performans üzerinden odaklanmanın, görsel hikaye anlatımındaki deneyleri için öncelik taşıdığını ve kitlelerin mobil cihazlar üzerinden ne kadar eriştiğinin göz önüne alındığına dikkat çekti. Ayrıca bölgenizdeki ''nasıl yapılır'' listesine göz atmak isterseniz bu bağlantıya tıklamanız yeterli.

Google'ın iOS Uygulamasına ''Trend Aramalar'' Özelliği Geldi

Google Asistan İle Sesinizi Kullanarak Ekran Görüntüsü Alabileceksiniz

YORUMLAR