Google+ Erişime Kapatıldı

Google+ Erişime Kapatıldı

Güncelleme: Google+ için uygulanan engel an itibariyle kaldırılmıştır.

Ülkemizde uygulanan internet sansürünün son hedefi Google'ın sosyal meyda servisi Google+ oldu. İnternet yaşağı söz konusu olduğunda oldukça kötü bir sicile sahip olan ülkemizde 30 Mart seçimleri öncesi ilk olarak Twitter engellenmiş; fakat Anayasa Mahkemesi tarafından alınan karar gereğince bu yasak hakkındaki yürütme kararı kaldırılarak Twitter tekrar erişime açılmıştı. Bu internet sansüründen sonra ise yine Google tarafından işletilen video paylaşım ve izleme servisi YouTube erişime kapatılmış, uzun bir süre de erişime açılmamıştı. YouTube yasağı oldukça ilginç durumlara da ev sahipliği yapmıştı; çünkü yasak sırasında mahkeme tarafından yasağın kalkması hükmedilmiş; fakat bu hüküm uygulanmamıştı. YouTube ancak kısa bir süre önce alınan farklı bir mahkeme kararıyla tekrar erişime açılmıştı.

Daha önceki internet yasaklarını da uygulamış olan TİB 10 Haziran'da alınan bir karar ile Google+ sosyal medya servisinin erişime kapatıldığını sitesi üzerinde duyurdu.

TİB sitesi üzerinde yer alan bildiri şu şekilde:
"5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu internet sitesi (plus.google.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 10/06/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-113227 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. "

Engellemenin nedeni hakkında detaylar henüz paylaşılmış değil. Eğer Google+ hizmetine ve diğer engeli sitelere engelsiz erişmek isterseniz SmartSafeDNS yazılımını kullanabilirsiniz:

Firefox 30 Yayınlandı, Eklentiler Artık Kapalı Yükleniyor

YORUMLAR