Google Eskiyen Android Sürümlerine Desteğini Çekiyor!

Google Eskiyen Android Sürümlerine Desteğini Çekiyor!

Google'dan yeni bir akıllı telefon alamayacak olanlara kötü bir haber geldi. Şirket, en eski Android sürümlerinden olan Gingerbread ve Honeycomb'a olan desteğini sonlandıracağını açıkladı. Teknoloji devinin hala bu sürümleri kullanan cihazların olmasına rağmen, yeni sürümlere daha sağlam destek sunabilmek için bu yola başvurduğu belirtildi. 

Android 2.3 Gingerbread'in hayatımıza girmesinden bu yana 6 yıl geçti. Dolayısıyla Google'ın desteğini çekmesi pek şaşırtıcı değil. Bu kararı almadan önce arama motoru devi, Honeycomb'da dahil olmak üzere bir pazar araştırması yaptı ve bu iki sürüme sahip kullanıcı tabanının oldukça az olduğunu belirledi. Google'ın son verilerine göre Android 2.3 Gingerbread kurulu cihazlar Android dünyasının yaklaşık yüzde 1.3'ünü oluşturuyor. Honeycomb'u kullanan cihazların oranı ise yüzde 0.1'den daha az olarak tespit edildi.

Google konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Gingerbread platformu neredeyse altı yaşında. Çoğu Android geliştiricisi uygulamalarında daha üst sürümleri tercih ediyor. Bu durum, Android platformunun yeni özelliklerini kullanan geliştiricilerin daha iyi uygulamalar yapmasına olanak veriyor." dedi. 

Google'ın 2017 yılının başında 10.2.0 sürümünü çıkararak bu sürümlere desteğini resmi olarak sonlandıracak. 

Android'in Resmi Instagram Hesabı Açıldı

Dünya Üzerinde Her 10 Telefondan 9’u Android

YORUMLAR